U najuticajnijim svetskim prestonicama pomno se prati situacija u Turskoj gde je vojska sinoć pokušala da izvede vojni udar, pozivajući svoje državljane u Turskoj da ostanu u kućama.
Prvobitnu uzdržanost od sinoć iz svetskih prestonica, kada su se čekale informacije iz Istanbula i Ankare i procenjivala sitaucija, sada je sa vestima o izgleda neuspelom puču počela da zamenjuje "podrška legitimitetu i demokratiji". Kada je već pobednik u ovom turskom duelu izvesniji, daje mu se i podrška iz sveta.
Nakon prvobitne izjave šefa diplomatije EU, Federike Mogerini koja je samo "pozvala na očuvanje mira, uzdržanost i poštovanje demokratskih institucija", lideri EU su jutros otvoreno podržali vladu turskog predsednika i zatražili su "brz povratak" u normalu nakon pokušaja puča.
"Tenzije i izazovi u Turskoj ne mogu biti rešavani oružjem. Vojni pučevi nemaju mesta u modernoj Turskoj. Nema alternative demokratiji i vladavini prava", izjavio je predsednik Evropskog saveta Donald Tusk tokom samita EU-Azija u Mongoliji.
U zajedničkom saopštenju Tuska, predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera i visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini upućen je poziv za "brz povratak Turske Ustavnom poretku".
"Turska je ključni partner EU. Evropski blok u potpunosti podržava demokratski izabranu vlast, institucije te zemlje i vladavinu prava", ističe se u zajedničkom saopštenju.
Sjedinjene Američke Države pozvale su danas sve strane u Turskoj da podrže vladu predsednika te zemlje Redžepa Tajipa Erdogana protiv pokušaja državnog udara.
Američki predsednik Barak Obama i državni sekretar SAD Džon Keri razgovarali su putem telefona i iskazali svoju podršku Erdoganu nakon što je turska vojska saopštila sinoć da je preuzela vlast u zemlji, preneo je Rojters.
"Predsednik i državni sekretar saglasili su se da sve strane u Turskoj treba da podrže demokratski izabranu vladu Turske, pokažu suzdržanost i izbegnu bilo kakvo nasilje ili krvoproliće", saopštila je Bela kuća.
Turska je veoma važna regionalna sila i naravno stabilnost Turske i situacija u toj zemlji neposredno utiču na stanje u regionu, izjavio je portparol ruskog predsednika, Dmitrij Peskov.
U Kremlju se nadaju da će situacija biti razrešena u najskorije vreme na legitiman način i da će se zemlja vratiti na put stabilnosti, prenosi Ria Novosti.
Demokratski poredak u Turskoj se mora poštovati i sve mora biti učinjeno da se zaštite životi, napisao je sinoć na Tviteru portparol nemačke kancelarke Angele Merkel.
Belgijski premijer Šarl Mišel izjavio je večeras da belgijske vlasti detaljno prate šta se dešava u Turskoj i preporučio je svojim državljanima u toj zemlji da ne izlaze iz svojih kuća jer je situacija konfuzna, prenosi Rojters.
Britanski ministar spoljnih poslova Boris Džonson rekao je da je "vrlo zabrinut" zbog događaja u Turskoj i da britanska ambasada pomno prati razvoj situacije.
Rojters prenosi da su i francuske vlasti pozvale svoje državljane da borave u toj zemlji da ostanu u kućama jer se "ozbiljna stvar" događa u Ankari i Istanbulu.
Ruski mediji prenose da je državna istražna služba informisala grčkog premijera Aleksisa Ciprasa o pokušaju puča.
NATO "ZA PODRŠKU DEMOKRATSKIM INSTITUCIJAMA"
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg pozvao je na puno poštovanje demokratskih institucija i ustava Turske, javlja AP.
"Ja sam upravo razgovarao sa turskim ministrom spoljnih poslova Mevlutom Čavušogluom", rekao je on i dodao da prati pomno događaje u Turskoj.
On je izrazio podršku predsedniku Erdoganu i njegovoj vladi i pozvao na uzdržanost i mir.
Iz Pentagona je sinoć saopšteno da dešavanja u Turskoj ne utiču na aktivnosti protiv Islamske države u Siriji a koje se sprovode iz turske vojne baze Indžirik.
"Vazdušne operacije protiv IS se nastavljaju", saopšteno je iz Pentagona.
Američki avioni koriste ovu bazu, navode agencije, podsećajući da je Turska članica NATO.