Partizan previše grešio - poraz u Istanbulu!

Derbi 2. kola FIBA Lige šampiona završen sigurnom pobedom istanbulskih crno-belih, koja je mogla da bude i ubedljivija od konačnih 77:62.

Prvi poraz Partizana u FIBA Ligi šampiona i prvi u osam zvaničnih utakmica ove sezone!

Bez kapitena Novice Veličkovića, koji je ostao u Beogradu da se što bolje spremi za seriju derbija u okviru ABA lige (Budućnost, Crvena zvezda, Cedevita), tim Aleksandra Džikića samo je u nekim periodima bio ravnopravan rival motivisanom domaćinu.

U završnici je srpskom timu pretio rezultatski debakl, koji je izbegnut zahvaljujući opuštanju Bešiktaša i seriji od 8:0.

Bešiktaš - Partizan 77:62 (21:16, 14:15, 25:14, 17:17)!

Vladimir Štimac i ostali puleni trenera Ufuka Saridže popravili su skor na 2-0 i ostaće na deobi prvog mesta u E grupi, dok će crno-beli u sledeći meč, protiv poljske Zielone Gore na svom parketu, ući sa polovičnim učinkom (1-1).

Saridža nije imao težak zadatak pri skautiranju Partizana. Znao je da će zaustavljanjem Vila Hečera obaviti više od pola posla i zato je odbrana Bešiktaša od početka bila najagresivnije usmerena upravo prema američkom plejmejkeru.

TENERIFE "RAZBILE" I MORNAR

Posle trijumfa nad Cibonom u Zagrebu (57:85) u prvom kolu D grupe, Tenerife su očitale lekciju još jednom ABA ligašu. Mornar je na gostovanju španskom timu poražen čak sa 103:57, a u sedmom minutu na semaforu je stajalo 24:0!

Hečer je povremeno uspevao da dođe do izražaja, Stefan Birčević bio je šuterski raspoložen u prvoj četvrtini, ali čim je Džikić uveo nekoliko igrača sa klupe, domaćin je otišao na 28:16 (13. minut).

Do odmora je Partizan smanjio na 35:31, ali u nastavku je Bešiktaš "namestio" šut za tri poena i uz konstantno dobru "pik end rol" igru profitirao na brojnim greškama beogradskih crno-belih.

Ukupno 22 izgubljene lopte (prošle nedelje u pobedi nad Ludvigzburgom 20) su uz propuste u odbrani "pet na pet" bile previše da bi Džikićevi izabranici bili konkurentni na "vrućem" parketu Akatlar arene.

Treća četvrtina završena je rezultatom 60:45, a Partizanova mini-serija od 5:0 na početku četvrte samo je dala lažnu nadu u preokret. Bešiktaš je u narednih šest minuta ubacio 17, a primio samo četiri poena za rekordno vođstvo od 77:54.

Kenan Karahodžić nije se dobro snašao na debiju u crno-belom dresu, ali je sa dva zakucavanja u samoj završnici meča doprineo ublažavanju ipak neminovnog poraza, s obzirom na razliku u kvalitetu i iskustvu dve ekipe, od kojih je jednoj nedostajao košarkaš daleko najvećeg renomea.

BEŠIKTAŠ: Guler 3, Klark 8, Edge 3, Štimac 12 (9sk), Tompson 14, Rol 16 (4as), Šanli 4, Strouberi 10 (7sk, 4as), Sipahi, Vims 7 (4sk, 7as), Karaman.

PARTIZAN: Robinson 5 (6sk), Ratkovica 9 (3sk, 2as, 7izg), Vrabac 9 (3izg), Marinković 2, Majstorović, Birčević 15 (5sk), Koprivica 1, Andrić, Hečer 13 (5as, 3ukr, 4izg), Pot, Karahodžić 4 (2ukr), Luković 4.

REZULTATI 2. KOLA GRUPE E

Bešiktaš - Partizan 77:62
Solnok - Sasari 73:72
Zielona Gora - Ludvigsburg 72:70

odigrano u utorak:

Šarlroa - AEK 58:80

TABELA: AEK 2-0, Bešiktaš 2-0, Sasari 1-1, Zielona Gora 1-1, Partizan 1-1, Solnok 1-1, Ludvigsburg 0-2, Šarlroa 0-2.

PAROVI 3. KOLA: Partizan - Zielona Gora, AEK - Bešiktaš (1. novembar), Ludvigsburg - Solnok, Sasari - Šarlroa (2. novembar).

IZ MINUTA U MINUT

- KRAJ, 77:62!

39' Trojka Ratkovice i zakucavanje Karahodžića - 77:59. Karahodžić još jednom "kuca", nakon greške nekada velikog potencijala turske košarke Ilkana Karamana - 77:61.

37' Četvrta trojka Majkla Rola nakon šeste izgubljene lopte Ratkovice. Čak 23 razlike za Bešiktaš - 77:54.

36' Trojka Ratkovice za 69:54, nakon što se Koprivica jedva izvukao iz zamke. Trojka Gulera - 72:54.

35' Trojka Tompsona - 67:51. Novo rekordno vođstvo. Promašaj Karahodžića za tri, Tompson u kontri 69:51...

34' Koraci Karahodžića, pa faul Vrapca u napadu. Bešiktaš ima 13 poena prednosti (64:51) i loptu.

33' Nesportska lična na Hečeru, koji kao i Ratkovica pre njega, koristi samo jedno bacanje. Nema trojke Marinkovića i opet samo jedan poen Partizana od potencijalnih pet - 62:51. Šanli lako poentira - 64:51.

31' Trojka Vrapca iz velike daljine, pa koš Hečera nakon ukradene lopte i Partizan je opet "u meču" - 60:50.

30' Poslednji napad Partizana završio se teškim šutom Birčevića i promašajem. Na drugoj strani za samo sedam sekundi izgrađena dobra pozicija i Kajl Vims trojkom donosi Bešiktašu rekordnih 60:45.

30' Strouberi promašuje, Štimac priskače - 57:45.

29' Šafak Edge trojkom "poništava" trud beogradskih crno-belih, 55:45. Žestok promašaj Marinkovića.

29' Vrabac preseca dodavanje domaćih i završava kontru na asistenciju Hečera - 52:45. Priključak.

27' Vims sa leđa faulira Ratkovicu i sudije sviraju nesportsku ličnu. "Plej" Partizana koristi jedno od dva slobodna bacanja, prva dva za čitav tim na ovoj utakmici. Greška Ratkovice, ispravlja Marinković, ali Luković pravi faul u napadu... Na kraju, rezultat smanjen samo na 50:41.

26' Dobra kombinacija Ratkovice i Vrapca (47:40), ali Rol trojkom vodi Bešiktaš na 10 razlike - 50:40.

24' Uzastopni koševi Birčevića, ukupno 15 poena - 44:38.

23' Hečer osvaja loptu, ali ubrzo daje netačno dodavanje i Bešiktaš iz kontre stiže do 42:34.

22' Dva neiskorišćena napada Partizana bez šuta na koš, a onda ofanzivni skok Štimca i koš uz faul Majstorovića - 38:31. Hečer trojkom vraća na "minus četiri" - 38:34.

- Najefikasniji u domaćem sastavu Rol i Strouberi sa po osam, odnosno Tompson sa sedam. Četiri poena Štimca, uz šest skokova, dve asistencije i jednu ukradenu loptu.

- Strelci: Birčević 11 (5sk), Hečer 7 (4as, 2izg), Robinson 5 (2ukr), Luković 2, Vrabac 2, Marinković 2, Ratkovica 2.

- "Minus četiri" na poluvremenu je vrlo dobar rezultat za Partizan, koji je imao samo dva ofanzivna skoka, izgubio devet lopti i nije izveo nijedno slobodno bacanje. Džikićev tim se "drži" zahvaljujući odličnom šutu za tri poena (5/8), dok Bešiktaš šutira trojke 5/14 i nije na najbolji način materijalizovao sedam skokova u napadu.

20' Strouberi promašuje trojku, poslednji napad u drugoj četvrtini za Partizan. Promašio je Hečer, na odmor se odlazi sa rezultatom 35:31 (21:16, 14:15)!

19' Polaganje Lukovića pored Štimca - 35:29. Tompson i Štimac promašuju, a Hečer iz daljine smanjuje na 35:31!

18' Marinković se "upisao" solo prodorom (32:27), Strouberi uz dosta sreće postiže trojku - 35:27.

17' Duga "dvojka" Robinsona (30:22), pa greška igrača Bešiktaša i trojka Robinsona! Samo je 30:25. Serija 0:7!

15' Odlično čuvani Hečer uspeva da poentira iz reketa - 30:20.

14' Ratkovica solo akcijom prekida seriju Bešiktaša 9:0. Bešiktaš dosta promašuje iz otvorenih pozicija, ali Partizan ima problema u defanzivnom skoku. Kada je konačno prešao u napad, sa šansom da spusti razliku ispod 10 poena, Koprivica je napamet dao povratni pas - u aut.

13' Robinsonu ispada lopta u kontri (kao Vrapcu u prvoj četvrtini) i Bešiktaš to lako kažnjava - 28:16!

12' Odlična odbrana Bešiktaša. Prvo je presečeno dodavanje Ratkovice, a u sledećem napadu je "plej" Partizana ostao bez rešenja i napravio grešku u koracima.

12' Promašaji Marinkovića i Majstorovića, na drugoj strani Šanli zakucava posle akcije sa Strouberijem i prednost istanbulskih crno-belih je sada dvocifrena - 26:16.

11' Na parketu su prvi put večeras Marinković i Karahodžić. Rol novom trojkom povećava na 24:16.

- Birčević daleko najefikasniji kod crno-belih sa 11 poena. Hečer je ubacio tri, Vrabac dva.

10' Nema trojke Robinsona uz zvuk sirene, Bešiktaš je dobio prvu četvrtinu rezultatom 21:16!

9' Štimac se brzo otvorio pod košem i neometan poentirao - 21:16.

8' Štimac je promašio dva bacanja, Hečer nije uspeo da izjednači. Tompson trojkom vodi Bešiktaš na "plus šest", ali odmah uzvraća Birčević - 19:16! Njegova treća trojka.

7' Trojka Di Džej Strouberija - 16:11. Vrabac poentira iz dvokoraka - 16:13.

6' Druga trojka Birčevića, prekinuo je seriju 7:0 domaćeg tima - 11:11.

5' Vrabac gubi loptu u polukontri, Partizan prima lake poene - 9:8.

4' Guler promašuje trojku, Birčević pogađa sa desnog krila - 4:8! Uzvraća Majkl Rol - 7:8.

3' Hečer trojkom od tablu dovodi crno-bele u vođstvo - 4:5.

1' Početna petorka Partizana: Hečer, Andrić, Vrabac, Birčević, Luković.