Sa mađarskim kolegom razgovarali smo o tamošnjem pogledu na srpsku vladavinu svetskim vaterpolom. "Svi znaju da ste najbolji".
/Od izveštača MONDA iz Budimpešte/
Reprezentacije Srbije i Mađarske, dve najtrofejnije vaterpolo selekcije, blisko vezuju brojna finala, ogroman broj titula i veliko rivalstvo.
Aktuelno Svetsko prvenstvo u Budimpešti mnogi su, stoga, unapred videli kao šansu za još jedan vaterpolo "klasik" - duel selekcija koje su zbirno osvojile pet trofeja na poslednjih sedam svetskih prvenstava.
S obzirom na to da je žrebom određeno da se Srbi i Mađari ne sastanu pre same završnice (osim u slučaju iznenađenja), stari znanci će se odvojenim kolosecima boriti za ulazak u polufinale i finale.
Sa jedne strane, naši zlatni "delfini" (2-0) mirno krče svoj put kroz Grupu B, dok je domaćin (1-1) u sredu "iščupao" remi protiv Italije (9:9), pred navijačima "gladnim" zlata, koje godinama ne dolazi u Budimpeštu.
Poslednju veliku titulu Mađari su osvojili u Barseloni 2013, na Svetskom prvenstvu posle kojeg je počeo i neverovatan niz uspeha srpskih vaterpolista i apsolutna dominacija naše selekcije svetskim vaterpolom.
Boravak u Budimpešti iskoristili smo da od ovdašnjeg vaterpolo novinara Šandor Doboša saznamo kako sa severa izgleda pogled na srpsku vladavinu, kao i da izbliza čujemo o mađarskom planu preuzimanja trona.
Za početak, na svakom koraku uočljivo je da su u organizaciju kompletnog Svetskog prvenstva uloženi i ogromna enerija i veliki novac.
"Da, ovo je najveći sportski događaj u Budimpešti. Do sada smo organizovali nekoliko turnira, evropskih prvenstava, ali ovo je najznačajnije do sada. Prvo je bilo 1958, a poslednje je bilo pre tri godine. Organizacija ovog svetskog prvenstva ubrzana je u završnom periodu, jer smo imali samo dve godine za pripremu. Gvadalahara je odustala i Budimpešta i Mađarska su 'uskočili' u taj zaista veliki izazov".
Za razliku od doma plivača, novoizgrađene Dunav arene (na mađarskom - 'Duna arena'), organizatori vaterpolo turnira bili su relativno mirni, s obzirom na to da na Marget Sigetu imaju slavni vaterpolo stadion - "Alfred Hajoš".
"Organizatori nisu morali da prave velike promene zbog vaterpola. Sa plivanjem je druga priča, jer je napravljen novi stadion, 'Duna arena'. Tu će biti i FINA Masters šampionat, koji će krajem avgusta biti veći od ovog takmičenja, sa više od 12.000 prijavljenih sportista..."
"Sa druge strane, problem u vezi sa organizacijom ovog turnira tiče se finansija, jer je koštao mnogo. Naravno, govorim o izgradnji ili rekonstrukciji svih objekata, uključujući i uređenje ovog ostrva ("Margit Siget")".
Dakle, veliki trud je uložen da Mađarska opet osvoji zlato...
"Naravno, jer u Mađarskoj svi čekamo tu, najsjajniju medalju. Njoj se nadamo uvek, na svakom turniru, jer naša reprezentacija uvek ima cilj da osvoji titulu. Navijači, ljudi iz vaterpola, svi čekaju zlato u ovom sportu, ako je to moguće. Da li je moguće, to je pitanje...", zastaje Doboš, pa kratko analizira iz svog ugla domaću reprezentaciju.
"Kazanj (šesto mesto na Svetskom prvenstvu 2015) i Rio (peto mesto na Olimpijskim igrama 2016) bili su razočaranja. U Beogradu (na Evropskom prvenstvu 2016) bronza je bila dobar rezultat, jer je u tom timu bilo promena posle Rusije. Sada imamo samo dve ili tri izmene, tri mlada igrača su došla - Kristijan Manherc, Gergo Zalanki i Tamaš Mezei. Mislim da imamo novu energiju, dva odlična golmana (Nađ i Deker) i centra Balaša Haraija, verovatno najboljeg na svetu na svojoj poziciji. Takođe, dobro je što je Deneš Varga, olimpijski šampion, odlučio da igra, iako je to bilo veliko pitanje, a takođe imamo i odličnog trenera Tamaša Marca, koji je dugo igrao u Italiji i tamo je stekao mnogo drugačijih metoda i taktika. Njegovo znanje je veliko i nismo izgubili nijedan meč tokom priprema, što mislim da je dobar znak"
Šta bi, uz srpske vaterpoliste, najviše moglo da pokvari planove Mađara? Odgovarajući na ovo pitanje, Doboš skreće pogled ka tribinama.
"Publika, navijači, to može da bude 'problem', u smislu pritiska. Tako je bilo i pre tri godine, u finalu".
Tog leta, 2014, Savićevi izabranici osvojili su zlato ubedljivo pobedivši domaćina u finalu. Rezultat je na poluvremenu bio 2:7, a na kraju 7:12.
Iako ih posmatraju kao velike rivale, srpski vaterpolisti i sada, kao i tada, uživaju veliko poštovanje u Mađarskoj.
"Veza dva tima je sjajna. Igrači su prijatelji i respekt je obostran. Tu postoji i pomalo čudna situacija, jer osam ili devet vaših igrača nastupa u Mađarskoj. Uz to, oni su i bliski sa našim reprezentativcima i mislim da značajno doprinose našem vaterpolu"
Kao slikovit primer tog poštovanja, mađarski kolega ističe i primer od prošlog leta, kada je srpsko olimpijsko zlato pozdravljeno i u njegovoj zemlji.
Kao i do u prethodnom delu razgovora, najčeešće je koristio reč "poštovanje" ("Respect").
"Mislim da svi poštuju srpsku reprezentaciju. Ako Srbija osvoji ovaj turnir, mislim da će ceo stadion to pozdraviti i pre svega poštovati, jer svi znaju da ste najbolji. Posle Rija sam pričao sa mnogima i svi su bili zadovoljni zato što je Srbija osvojila zlatnu medalju. To je bila zaslužena titula, kao i prethodne. Svi u Mađarskoj su podržali Srbiju u tom finalu i mislim da srpski igrači koji igraju ovde donose mnogo toga dobrog, veoma su dragi ovdašnjim ljudima i sve u vezi sa njima je pozitivno. Isto, naravno, važi i za selektora Dejana Savića".
Naravno, taj respekt ne znači da među rivalima (često i sparing partnerima) neće biti velike borbe u slučaju potencijalnog meča.
"To se podrazumeva, jer naša konačna prognoza je - Mađarska, pa Srbija", uz osmeh dodaje Doboš za kraj.