• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istraga o poslovanju najvećih svjetskih banaka

Evropska komisija pokrenula je sveobuhvatnu istragu u kojoj će detaljnoj provjeri biti podvrgnute najveće svjetske investione banke.

 Istraga o poslovanju najvećih svjetskih banaka Izvor: MONDO

Kako je najavio evropski komesar za tržišno takmičenje Hoakin Almunja, istraga će se koncentrisati na aktivnosti 16 finansijskih institucija koje dominiraju svjetskim tržištem osiguravanja kredita. Riječ je o složenom sistemu odobravanja i osiguranja kredita i naplate osiguranja u slučaju nemogućnosti njihove otplate.

Osiguranje kredita nastalo je kako bi se investitori zaštitili od stranaka koje ne ispunjavaju ugovorne obaveze ali je u međuvremenu preraslo u sistem spekulativnih berzanskih investicija. Nakon kolapsa Vol strita 2008 godine, došlo je do naglog povećanja broja klirinških kuća koje su osiguravale poštivanje ugovora i obezbjeđivale transakcije velikih banaka.

U prvom dijelu istraga će se voditi sa ciljem da se utvrdi da li je britanska finansijska kuća Markit, koja obezbjeđuje informacije o kreditnom tržištu, protivzakonito djelovala u dogovoru sa vodećim svjetskim investicijskim bankama među kojima se pominju Kredit Agrikol, Bank of Amerika, Sitigrup, Kredit Suis, Dojče Bank, Barklejz, UBS, Meril Linč, BNP Paribas, Morgan Stenli i Goldman Saks.

Ukoliko se ustanovi da su ove banke koristile ilegalne informacije da bi uspostavile monopolistički položaj, kazna bi mogla da iznosi do 10 odsto ukupnih prihoda.

Druga istraga koncentrisaće se na poslovanje klirinške kuće ICE, koja je specijalizovana za menadžment rizika na finansijskom tržištu. Istraga bi trebalo da pokaže da li su neke od pomenutih banaka sklapale nezakonite ugovore sa kućom ICE, dogovarale povlaštene naknade i učestvovale u podjeli profita na račun konkurentskih firmi na tržištu.

Prema riječima komesara Almunje, "efekat takvih dogovora značio bi da su ostale klirinške kuće imale poteškoća da uspješno uđu na tržište, a da drugi igrači na tržištu osiguranja zajmova nisu imali izbora u pogledu obavljanja svojih transakcija".

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE