• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

IRB: Izmijenjena pravila kreditiranja

Investiciono razvojna banka (IRB) RS smanjila kamatne stope za početne poslovne aktivnosti i za mikrobiznis u poljopriredi za 0,5 odsto

 IRB: Izmijenjena pravila kreditiranja Izvor: MONDO

Vlada Republike Srpske (RS) donijela je izmjene pravila plasmana po kreditnim linijama Investiciono razvojne banke (IRB) i po toj odluci smanjene su kamatne stope za početne poslovne aktivnosti i za mikrobiznis u poljopriredi za 0,5 odsto, izjavio je danas direktor ove banke Milenko Pavlović.

Prema njegovim riječima, kamatne stope za te kreditne linije sada su od 4,6 do 5,4 odsto.

Izmjene koje je Vlada donijela u funkciji skupštine akcionara IRB-a juče su stupila na snagu.

Pavlović je rekao da su smanjeni maksimalni iznosi kredita za preduzetnike i preduzeća i za poljoprivredu sa pet miliona KM, koliko je bio gornji limit, na dva miliona, jer su svim zainteresovanim za ove kreditne linije dostupne nove kreditne linije Svjetske banke i Evropske investicione banke.

Smanjen je i maksimalni iznos za stambene kredite sa 100.000 KM na 80.000 KM za kupovinu ili izgradnju prve stambene jedinice, odnosno sa 50.000 KM na 40.000 KM za rekonstrukciju i proširenje.

Prema njegovim riječima, ukinute su kreditne linije za otkup potraživanja i ta sredstva su preusmjerena na kreditnu liniju za preduzetnike i preduzeća, a ukinuta je i kreditna linija za jedinice lokalne samouprave jer je planirano da se lokalne samouprave ubuduće usmjeravaju na zaduženje putem emisija hartija od vrijednosti.

Pavlović je rekao da je ukinuta i opšta grupa korisnika stambenih kredita, dodajući da prema strategiji IRB-a ciljnu grupu za stambene kredite čine mladi visokoobrazovani bračni parovi i beneficirane posebne grupe stanovništva.

On je istakao da korisnici sredstava IRB-a mogu biti građani Brčko distrikta koji su državljani RS i preduzeća iz distrikta koja su 100 odsto u vlasništvu državljana RS.

"Došlo je i do određenih usaglašavanja sa Boračkom organizacijom RS, gdje smo definisali da je namjena sredstava za zajmove za privredne subjekte čiji je većinski osnivač Boračka organizacija ili demobilisani borac VRS, da to preduzeće može aplicirati za kredit do 300.000 KM uz uslov da na svakih 10.000 KM zajma bude zaposlen najmanje jedan nezaposleni demobilisani borac", rekao je Pavlović.

Objašnjavajući ovu odluku, usvojenu na prijedlog IRB-a, Pavlović je naveo da su Aneksom Razvojnog programa kojeg je prošle godine usvojila Narodna skupština predviđena ulaganja u hartije od vrijednosti i kreditne plasmane, gdje je određeno da se za kreditne plasmane koriste sredstva koja se ostvaruju iz povrata već plasiranih kredita.

Govoreći o stambenim kreditima, Pavlović je rekao da Aneksom Razvojnog programa nije predviđena dokapitalizacija Fonda stanovanja RS, što znači da se za tu namjenu mogu koristiti isključivo sredstva iz revolvinga.

Pavlović je dodao da se kod stambenih kredita ide sa izmjenom plana gdje će se od 24 miliona planiranih iznos povećati za još šest miliona KM.

Prema njegovim riječima, IRB je od osnivanja do sada po kreditnim linijama ukupno plasirala 641.766.000 KM, a po ulaganjima u hartije od vrijednosti 128 miliona KM i da se očekuje da bi do kraja ove godine ukupni plasmani mogli da budu milijardu KM.

Izvršni direktor za plasmane u IRB-u Nikica Vranješ rekao je da su korekcije plasmana u stambene kredite urađene sa internim analizama, vodeći računa o tome da je došlo do pada cijene kvadrata stambenog prostora.

Prema njegovim riječima, po pitanju kreditne linije za preduzetinike i preduzeća, ide se na nove izvore sredstava kao što su Svjetska banka i Evropska investiciona banka, kao i da smanjenje gornjeg limita nije predviđeno samo za ona preduzeća koja u svojoj strukturi prihoda imaju više od 70 odsto na inotržištu.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE