• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Liban: Ubistvo premijera miriše na ajatolaha

Tribunal UN koji istražuje ubistvo bivšeg libanskog premijera Rafika Haririja optužiće iranskog duhovnog vođu Ali Hamneija da je naredio ubistvo.

 Liban: Ubistvo premijera miriše na ajatolaha Izvor: MONDO

U izvještaju koji prenosi danas američki novinski veb-sajt Njuzmaks (Newsmax), precizira se da je ubistvoisplanirala Revolucionarna garda u saradnji s libanskim Hezbolahom, prenijeli su izraelski mediji.

Ovaj izvještaj je objavljen samo nekoliko dana poslije pada vlade nacionalnog jedinstva u Bejrutru, nakon ostavki ministara iz šiitskog Hezbolaha i savezničkih partija zbog saradnje sa tribunalom premijera Saada Haririja, sina ubijenog Rafika Haririja.

Saad Hariri, koji je poslije pada vlade postao v.d. premijera, se u petak vratio u Bejrut nakon posjete SAD, gdje ga je zatekla vijest o padu vlade i izjavio da je dijalog jedini način da se izađe iz političke krize, prenijele su svjetske agencije.

On je prethodno pokušao da dobije podršku SAD, Francuske i Turske, zemalja koje je posjetio na povratku iz Vašingtona. Turski premijer Tajip Redžep Erdogan najavio je mogućnost serije sastanaka kojima bi prisustvovali predstavnici SAD, Francuske, Turske, Saudijske Arabije, Katara, Sirije, Libana i Egipta koji bi se bavili libanskom krizom.

"Nema alternative dijalogu i ni jedna strana u Libanu neće biti u stanju da eliminiše drugu", rekao je Hariri poslije razgovora sa libanskim predsjednikom Mišelom Sulejmanom.

On je ostavku 11 ministara označio potezom bez presedana u libanskoj politici. Njegova vlada je pala zbog neslaganja sa Hezbolahom i očekivanih optužnica protiv članova te proiranske organizacije za ubistvo Rafika Haririja 2005. godine.

Hezbolah, koji ima podršku Sirije, porekao je umiješanost u ubistvo i pozvao Liban da uskrati podršku tribunalu. Hariri je to odbacio i uskoro, zapravo već danas se očekuje nacrt optužnice, što bi moglo da ponovo podstakne nasilje u zemlji u koju je godinama potresao građanski rat.

Hezbolah koji je u ljeto 2006. godine više od mjesec dana ratovao s izraelksom vojskom, je najmoćnija vojna sila u Libanu. Ta organizacija smatra da je tribunal zavjera UN i Izraela i traži odbacivanje rezultata istrage prije objavljivanja.

Zvanične razgovore o stvaranju nove vlade pokrenuće u ponedjeljak predsjednik Sulejman. Na osnovu libanskog ustava predsjednik mora biti hrišćanin maronit, premijer sunit,a predsjednik parlamenta šiit. Svaka od ovih vjera čini trećinu stanovnika Libana kojih ima četiri miliona, podsjeća AP.

Osim Njuzmaksa i libanski novinski veb sajt Naharnet je, pozivajući se na izvore bliske UN istrazi, naveo da je naredbu za ubistvo Haririja dao Hamnei. Nju je jedan od vođa iranske Revolucionarne garde prenio vojnom lideru Hezbolaha Imadu Mugnijeu Mugnije je potom sa svojim rođakom organizovao ubistvo. Sam Mugnije ubijen je u eksploziji bombe u Damasku 2008. godine, a Hezbolah je za njegovo ubistvo optužio Izrael.

Hariri, koga su Iranci smatrali agentom Saudijske Arabije, kako navodi Njuzmaks, poginuo je u eksploziji bombe u kojoj je ubijeno još 22 ljudi. On je bio sunit i imao je podršku hrišćana koji su cijenili njegove napore da smanji uticaj Sirije na Liban. Iranci su navodno vjerovali da će se poslije njegovog ubistva otvoriti put da Hezbolah zavlada Libanom.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE