• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Albanski san u nevolji?

San Albanije da se pridruži Evropskoj uniji je u dubokoj nevolji, piše londonski Ekonomist pozivajući se na “sumornu procjenu” Miroslava Lajčaka.

 Albanski san u nevolji? Izvor: MONDO

Slovački diplomat i ključni čovjeka EU na Balkanu pokušava da posreduje u odnosima premijera Salija Beriše i lidera opozicije Edija Rame kako bi se situacija u zemlji stabilizovala uoči lokalnih izbora planiranih za početak maja.

Lajčak poručuje i da će Beriša i Rama dijeliti odgovornost ako nastane haos "bez obzira na to šta oni kažu", piše list navodeći da u Albaniji nije bilo “normalne politike” od juna 2009. godine, kada je Rama optužio Berišu za izbornu krađu.

Opozicija je bojkotovala parlament i započeo je štajk glađu ispred Berišinog kabineta, počeli su protesti i krenuo je spoljašnji pritisak na obje strane u Tirani, ali Lajčak ocjenjuje da strani prijatelji Albanije gube strpljenje.

Najnoviji problem je izbio u januaru kada je bivši ministar ekonomije Dritan Prifti jednoj televiziji da video kasetu o umiješanosti potpredsjednika Vlade Ilira Mete u korupciju.

Meta je rekao da je traka lažna, ali ipak je podnio ostavku, poslije čega su počeli veliki opozicioni protesti u Tirani.

Tada je na protestima republikanska garda, ispred premijerovog kabineta, otvorila vatru na učesnike demonstracija i ubila četvoro ljudi.

Beriša je odmah optužio Ramu da pokušava da izazove državni udar.

Ministar u Berišinoj vladi Genc Polo istakao je da je miting opozicije bio "dobro organizovan pokušaj da pokrene napad na glavne zgrade vlade”, ali je Rama te navode nazvao glupostima.

"Oni su ukrali izbore da bi opljačkali zemlju, a sada su u stanju da ubijaju ljude kako bi nastavili da pljačkaju zemlju”, odgovorio je Rama na optužbe vlasti.

Beriša vjeruje da ima amerišku podršku, što mu daje oslonac da se odupre napadima opozicije, ali Lajčak naglašava da bi dvojica lidera trebali da se dogovore o tome kako izbjeći probleme koji su doveli do optužbi za izborne prevare mnogo prije majskih lokalnih izbora.

U suprotnom će se optužbe ponoviti, nestabilnost će se nastaviti i nade Albanije da se pridruži EU biće odložene.

Situacija je, kako prenosi Ekonomist, malo bolja na Kosovu, gdje su u decembru održani parlamentarni izbori, a nedavno je formirana vlada.

U tekstu se navodi da je premijer Hašim Tači nedavno u izvještaju Savjeta Evrope optužen da je mafijaški bos povezan sa onima koji su odgovorni za trgovinu ljudskim organima zarobljenih Srba krajem devedesetih godina.

Za predsjednika je izabran kontroverzni tajkun Bedžet Pacoli, koji ima bliske veze sa Rusijom, ali opozicija njegov izbor osporava.

Ništa od ovoga, ocjenjuje Ekonomist, neće pomoći ni Kosovu na putu ka EU.

(FoNet)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE