• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prve žrtve rastresene nuklearke u Japanu

U oblasti gdje se nalazi oštećena nuklearna elektrana u Japanu novi zemljotres od šest stepeni po Rihteru.

 Prve žrtve rastresene nuklearke u Japanu Izvor: MONDO

Vlada tvrdi da reaktor nije oštećen ali se evakuiše 300.000 ljudi.

Novi zemljotres jačine oko šest stepeni Rihtera pogodio je danas (po evropskom vremenu), oblast Fukušima na sjeveru Japana, javila je japanska mreža NHK. U toj oblasti se nalaze dvije nuklearne elektrane koje su već oštećene prethodnim potresom, a u jednoj od njih se dogodila danas i eksplozija, dok su četiri radnika povrijeđena.

Najmanje tri žitelja jednog japanskog grada u blizini nuklearne elektrane u kojoj se danas ujutro (po evropskom vremenu) dogodila eksplozija, bilo je izloženo radijaciji. To su mediji javili danas, dok jača strahovanje od velikog radioaktivnog curenja prouzrokovanog zemljotresom koji se u petak dogodio na sjeveroistoku Japana.

Te tri osobe su bile među oko 90 pacijenata bolnice u gradu Futaba-maći i nasumično su izabrane radi testiranja na izloženost nuklearnom zračenju, objavila je japanska TV NHK.

Ljekari su utvrdili da su sva tri pacijenta ozračena, rekao je zvaničnik vlasti grada Fukušima.

Pacijenti su poslije zemljotresa čekali spasioce u jednoj školi u koju su prebačeni avionom, a zatim helikopterom, kada se dogodila eksplozija u nuklearnoj elektrani "Fukušima 1".

Te tri osobe o kojima pojedinosti nisu saopštene, moraće da prođu poseban tretman da bi se sa njih sprale radioaktivne čestice, ali njihovo stanje nije loše, javila je NHK.

Od jakog zemljotresa i cunamija poginulo je ili nestalo više od 1.800 ljudi, novi je subotnji bilans agencije AFP, na osnovu podataka policije i drugih izvora. Policija je danas javila o 685 mrtvih i 643 nestala.

Međutim, te cifre ne uključuju 200 do 300 tijela nađenih na obali grada Sendaj koji je pogodio talas viši od 10 metara, kao ni 300 do 400 tijela koja je vojska našla u luci Rikuzentakata takođe na istoku Japana, koju je cunami sasvim potopio.

Istovremeno, portparol japanske vlade izjavio je da kontejner nuklearnog reaktora centrale "Fukušima 1" u kojoj se dogodila eksplozija, nije oštećen. On je dodao da je nivo radijacije čak opao.

Portparol vlade Jukio Edano rekao je da metalni kontejner reaktora nije pretrpio "nikakvu štetu" u eksploziji koja je uništila zgradu gdje se nalazi, pozivajući se na Tokijsku elektro-kompaniju (Tepco) koja upravlja ovim postrojenjem.

Japanska kompanija Tepco ispuniće reaktor nuklearke Fukušima 1 morskom vodom kako bi ga rashladila i smanjila pritisak, rekao je vladin portparol Jukio Edano.

"Nuklearni reaktor okružen je željeznom posudom, koja je ozidana betonom. Betonski zid se srušio, ali željezni dio nije eksplodirao", rekao je Edano.

Japan je ranije upozorio na početak topljenja jezgra reaktora, ali je istakao da je rizik od radijacije mali.

"Posuda reaktora nije oštećena. Eksplozija se nije dogodila unutar posude reaktora i oslobađanje radijacije nije veliko", rekao je on. On je dodao da je odlučeno da se posuda reaktora ispuni morskom vodom zajedno sa bornom kiselinom", rekao je Edano.

Edano je rekao da je potrebno između pet i 10 sati da se jezgro reaktora ispuni morskom vodom i oko 10 dana da se potpuno završi proces. On je pojasnio da je usljed pada nivoa vode za rashlađivanje došlo do nakupljanja hidrogena koji je procurio u prostor između jezgra i posude jezgra i do eksplozije je došlo usljed miješanja hidrogena i oksižena.

Iz predostrožnosti japanska vlada je proširila zonu za evakuaciju oko nuklearnog reaktora sa prvobitnog radijusa od 10 kilometara na 20 kilometara, a do sada je evakuisano 300.000 ljudi, među kojima je 210.000 stanovnika pet japanskih prefektura.

Istovremeno, japanske vlasti su obavijestile Međunarodnu agenciju za atomsku energiju IAEA u Beču da se spremaju da distribuiraju jod ljudima koji žive u blizini nuklearki pogođenih zemljotresom, saopštila je IAEA. Jod se može koristiti kao pomoć u zaštiti tijela od izloženosi radijaciji, navodi Rojters.

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE