• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evropske nuklearke će biti pod stresom

Vodeće evropske ekonomije, predvođene Austrijom, najavile su da će preispitati bezbjednost svojih nuklearki stres testovima.

 Evropske nuklearke će biti pod stresom Izvor: MONDO

U atmosferi ozbiljnog straha nakon zemljotresom izazvane nesreće u japanskim atomskim centralama, austrijski ministar za zaštitu čovjekove okoline Nikolas Berlakovič, čija zemlja je predložila detaljnu analizu nuklearki širom EU, rekao je da će zatražiti na sastanku u Briselu "takozvani stres test nuklearki", sličan provjerama bankarskog sistema nakon finansijske krize 2008. godine.

Taj test bi trebao da uključi "bezbjednost nuklearki u slučaju zemljotresa i stanje sistema za hlađenje kao i bezbjednost reaktora", rekao je Berlakovič državnoj medijskoj mreži ORF2.

"Želimo da se razmotri bezbjednost nuklearki, ili da se one odmah zatvore", rekao je on.

Britanski ministar energetike Kris Hjun rekao je da Britanija nije u opasnoj seizmičkoj zoni i da ima drugačije tipove reaktora od onih u Japanu, koji su oštećeni u zemljotresu, ali da, ipak, treba pažljivo analizirati situaciju u Fukušimi.

"Bezbjednost je naš prioritet u svim izvorima energije. Moramo da razmotrimo iskustvo Japana i da naučimo lekcije, kako za postojeće nuklearne reakcije tako i za neki budući atomski program", rekao je Hjun televiziji Bi-Bi-Si.

Njemački kancelar Angela Merkel, koja se sastala sinoć sa ministrima iz oblasti energetike u vezi sa nesrećom u Fukušimi, tvrdi da nije zabrinuta zbog zemljotresa ili cunamija ali „ipak treba učiti iz japanskog iskustva".

Aktivisti u Njemačkoj prekjuče su formirali ljudski lanac od nuklearke Nekarvesthejm do Štutgarda, protestvujući zbog produženja rada 17 nuklearki u zemlji do 2020. godine.

U Francuskoj, nevladine organizacije vrše pritisak na vladu da poništi pronuklearnu politiku koja datira iz 70-tih podina prošlog vijeka. Nakon SAD Francuska ima najveći broj nuklearnih reaktora na svijetu i više od tri četvrtine električne energije dobija se iz nuklearki, a višak se izvozi u susjedne zemlje.

Od hraborsti i samopouzdanja u visoku tehnologiju više ne puca ni svjetska nuklearna velesila SAD: senator iz Konektikata Džozef Liberman je javno izjavio da SAD treba da "malo uspore" razvoj atomskih centrala nakon zemljotresa u Japanu.

"Bio sam veliki pristalica nuklearne energije jer je domaća, naša je i čista. Naše nuklearke su prilično bezbjedne", rekao je Liberman televizijskoj mreži Si-Bi-Es.

On je, ipak, dodao da SAD treba tiho i polako da "prikoče" razvoj nuklearki dok se ne sagleda situacija u Japanu nakon zemljotresa i cunamija.

"Treba da sačekamo i vidimo šta još možemo da uradimo i šta novo treba da uvedemo u eventualno nove nuklearke što bi poboljšalo njihovu bezbjednost", rekao je Liberman, predsjedavajući senatske Komisije za unutrašnju bezbjednost.

(Srna-AFP)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE