• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Panika u Tokiju: Nikej potonuo 10,5 odsto

Japanski Nikej indeks jutros je potonuo više od 10 odsto, nakon još jedne eksplozije u nuklearnoj elektrani Fukušima i povećanja radijacije.

 Panika u Tokiju: Nikej potonuo 10,5 odsto Izvor: MONDO

Oštro su pale i cijene dionica na ostalim azijskim berzama jer se ulagači panično povlače iz rizičnih ulaganja.

Na Tokijskoj berzi Nikej indeks u 7.30 časova bio je u minusu 10,5 odsto, nakon što je juče potonuo 6,2 odsto.

Procjenjuje se da je u posljednja dva dana sa Tokijske berze izbrisano oko 720 milijardi dolara tržišne vrijednosti kompanija, prenosi SEEbiz.eu.

Vijest o novoj eksploziji u nuklearnoj elektrani Fukušima i povećanju radijacije natjerala je jutros ulagače na povlačenje sa tržišta dionica.

Berzanski indeksi u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji, Singapuru i Hong Kongu bili su na gubitku između dva i 3,2 odsto.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je jutros u minusu više od tri odsto.

"U fokusu ulagača je nuklearna kriza u Japanu. S obzirom da se situacija pogoršava, strani ulagači i domaći fondovi rješavaju se japanskih dionica", kaže Hideuki Išiguro, direktor u kompaniji Okasan Sekjuritiz u Tokiju.

Rasprodaja dionica u Japanu pogodila je sve sektore. Pod najvećim pritiskom su dionice energetskih kompanija. Tržište je zapljusnuo val naloga za prodaju dionica Tokio Elektrik Pauersa, kompanije koja upravlja oštećenom Fukušima elektranom. Ali kupaca za te dionice nema, pa se njima ne trguje.

U slobodnom padu su i dionice drugih kompanija koje su povezane s nuklearnom energijom. Cijena dionice Micubiši hevi industriza potonula je 19 odsto, a Hitačija 8,5 odsto.

Pod snažnim pritiskom su i dionice automobilskih proizvođača jer je potresom uzdrman sjeveroistok Japana, veliko središte auto industrije.Cijena dionice Tojote potonula je 11 odsto, Honde 7,4, Micubiši Motorsa 14,4, a Nisana više od 10 odsto.

Oštro su pale i cijene dionica industrijskih i građevinskih kompanija, koje su juče porasle jer se očekuje da će učestvovati u obnovi porušenog Japana. Dionica japanske građevinske kompanije Kajima pojeftinila je više od 19 odsto.

Centralna japanska banka nastavlja s vanrednim mjerama. Nakon što je juče u finansijski sistem ubrizgala 15.000 milijardi jena, ili rekordne 183 milijarde dolara, jutros je ponudila bankama dodatnih 5.000 milijardi jena, ili 61 milijardu dolara, pokušavajući da stabilizuje finansijska tržišta i kurs jena, te održi kreditiranje i niske kamatne stope.

Na valutnim tržištima jen je ojačao, jer se očekuje da će japanska osiguravajuća društva idućih dana prodavati svoju imovinu u inostranstvu i kupovati domaću valutu kako bi nadoknadila štete od potresa. To se dogodilo i nakon potresa u Kobei 1995. godine.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE