• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tužna priča "posljednjih Ajapa Meksikanaca"

Posljednja dva govornika izumirućeg indijanskog jezika ajapaneko u Meksiku ne razgovaraju jedan sa drugim, piše britanski "Dejli telegraf".

 Tužna priča "posljednjih Ajapa Meksikanaca" Izvor: MONDO

Manuel Segovija (75) i Isidro Velaskes (69) jedine su dvije osobe koje govore ajapaneko, jezik koji je preživio ratove, glad, poplave i revolucije, ali možda neće preživjeti netrpeljivost između dva čovjeka čije su kuće udaljene jedna od druge samo 500 metara.

Oni žive u selu Ajapa u tropskoj dolini južne meksičke države Tabasko.

Ajapaneko je opstao duže nego što je bilo ko očekivano, imajući u vidu činjenicu da je od sredine 20. vijeka u meksičkim obrazovnim institucijama djeci bilo zabranjeno da govore bilo koji drugi jezik osim španskog.

"To je tužna priča. Ali zaista je impresivno koliko dugo je ovaj jezik opstao", kaže Danijel Suslak, lingvistički antropolog sa univerziteta Indijana, koji učestvuje u projektu pisanja rječnika jezika ajapaneko.

Segovija tvrdi da ne gaji aktivan animozitet prema Velaskesu, ali Suslak kaže da njih dvojica jednostavno nemaju mnogo toga zajedničkog.

U Meksiku postoji 68 različitih domorodačkih jezika, koji imaju ukupno 364 varijante. Još nekima od tih jezika prijeti opasnost da potpuno izumru, ali ajapaneko predstavlja najekstremniji slučaj.

Nacionalni institut za domorodačke jezike planira da posljednji put pokuša da organizuje časove kako bi Segovija i Velaskes mogli da prenesu svoje znanje drugima.

Segovija kaže da zna da se radi o trci s vremenom.

"Kad sam bio dječak svi su govorili taj jezik. Ali on je kasnije malo po malo nestajao i sada će možda umrijeti sa mnom", kaže on.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE