• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Međunarodni dan borbe protiv homofobije

Predstavljanjem izvještaja u Beogradu će biti obilježen Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije.

 Međunarodni dan borbe protiv homofobije Izvor: MONDO

Gej strejt alijansa (GSA) predstaviće godišnji izveštaj o stanju ljudskih prava lezbejki, gejeva, biseksualnih i transrodnih (LGBT) osoba u Srbiji za 2010. godinu "Korak po korak".

Kako je najavljeno, na prezentaciji će, između ostalih, govoriti i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, direktor Uprave za ljudska i manjinska prava pri Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i državnu upravu i lokalnu samoupravu Nenad Đurđević i zamjenik šefa Delegacije EU u Srbiji Adriano Martins.

GSA od 2007. godine priprema i uređuje godišnje izvještaje koji obuhvataju teme kao što su slučajevi nasilja i diskriminacije nad LGBT osobama, odnos državnih institucija i političkih partija, sloboda javnog okupljanja, kao i druga pitanja vezana za prava LGBT osoba u Srbiji.

Iz nevladine organizacije Labris su poručili da o stepenu homofobije u srpskom drušvu govore rezultati istraživanja GSA, sprovedenog u 2010, prema kojima 64 odsto ispitanika misli da je crkva u pravu kada osuđuje homoseksualnost, a čak 67 odsto da je reč o bolesti.

Da je homoseksualnost "produkt" Zapada koji ima za cilj uništenje tradicionalne porodice smatra 38 odsto ispitanika, 47 odsto misli da je to "izmišljotina" nevladinih organizacija, dok čak 45 odsto njih Paradu ponosa doživljava kao provokaciju za one koji su "normalne" seksualne orjentacije.

U saopštenju Labrisa, organizacije za lezbejska ljudska prava, ističe se da većina napada na pripadnike LGBT populacije ostaje neprijavljena zbog nepovjerenja u institucije i straha od sekundarne viktimizacije i ukazuje da je strahovito i zamišljati kako bi se okončala prošlogodišnja Parada ponosa da nije bilo snažnog policijskog obezbjeđenja.

U Skupštini grada biće održan skup "Mjere za smanjenje nasilja i diskriminacije nad LGBT osobama u Srbiji", koja ima za cilj da otvori dijalog između državnih i gradskih institucija i LGBT pokreta.

Diskusiju će otvoriti predsjednik radne grupe za utvrđivanje prioriteta bezbednosti ljudi i imovine Dejan Ranđić. Gej lezbejski info centar (GLIC) upozorio je da je homofobija u Srbiji široko rasprostranjena i da zahteva ne samo jedan dan, već svakodnevnu borbu.

GLIC je ponovo zatražio donošenje Nacionalne strategije borbe protiv homofobije, jer kako je istaknuto, državni organi moraju aktivno da se uključe i pomognu LGBT organizacijama u borbi protiv homofobije, navedeno je u saopštenju.

Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije obeležava se od 1990. godine kada je Svjetska zdravstvena organizacija skinula homoseksualnost sa liste bolesti.

Podaci međunarodne organizacije ILGA-Europe pokazuju da još ni jedna everopska zemlja ne garantuje punu pravnu jednakost LGBT osobama, ali da su Njemačka i Portugal napravile izvjestan napredak. U Litvaniji i Mađarskoj se međutim situacija pogoršala.

U "crvenoj zoni" se, prema podacima ILGA-Europe, nalazi 14 zemalja, u kojima postoje brojni pojavni oblici diskriminacije i veliko kršenje ljudskih prava, saopšteno je iz Labrisa.

Sa stanovišta zaštite prava LGBT populacije, ILGA-Europe je Srbiju ocenila indeksom 2, na skali od 17 do -7, ali, kako se ističe, i Velika Britanija sa 12,5, kao Švedska i Španija sa 12 moraju da nastave da rade na postizanju pune ravnopravnosti.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE