• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tajno oružje SAD: Internet u koferu

Stejt department finansira stvaranje stelt bežične mreže koja bi omogućila komunikaciju aktivistima u zemljama kao što su Iran, Sirija i Libija

 Tajno oružje SAD: Internet u koferu Izvor: MONDO

Američka administracija predvodi nastojanja za globalno širenje interneta u sijenci i sistema mobilne telefonije koje bi disidenti mogli da koriste u podrivanju represivnih vlada da bi tako izbjegli cenzuru ili isključenje telekomunikacionih mreža.

To nastojanje, kako piše Njujork tajms , uključuje tajne projekte stvaranja nezavisnih mreža mobilne telefonije, kao i operacije koja bi se mogla nazvati "internet u koferu".

Takav kofer, čiji je prototip Stejt department finansirao sa dva miliona dolara, može biti tajno prenet preko granice i brzo omogućiti bežičnu komunkaciju na širem području, sa pristupom globalnoj internet mreži.

Plan, koji se pominje u mnogim intervjuima, dokumentima i tajnim diplomatskim depešama, ima varijante koje polaze od različitih troškova i tehnološke razvijenosti.

Neki projekti zasnovani su na tehnologijama koje se razvijaju u SAD, dok drugi koriste ono što su hakeri već smislili.

Stejt department, na primjer, finansira stvaranje stelt bežične mreže koja bi omogućila komunikaciju aktivistima u zemljama kao što su Iran, Sirija i Libija.

Zvaničnici podsjećaju da su Stejt department i Pentagon potrošili najmanje 50 miliona dolara na stvaranje nezavisne mreže mobilne telefonije u Avganistanu, koristeći tornjeve u vojnim bazama. To je urađeno da bi se onemogućili talibani da isključe mrežu noću, pred planirane napade.

Takve ideje su samo dobile na značaju pošto je vlada egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka u svojim poslednjim danima isključila internet u toj zemlji. Sirijska vlada u posljednje vrijeme je takođe privremeno isključivala internet mrežu, koja je demonstrantima omogućavala komunikaciju.

Inicijativa američke administracije predstavlja na neki način otvaranje novog fronta u dugom diplomatskoj akciji čiji je cilj odbrana slobode govora i podsticanje demokratije.

Decenijama su SAD emitovale radio emisije namijenjene zemljama sa autokratskim režimima, preko Glasa Amerike i na druge načine.

U posljednje vrijeme je Vašington podržao razvoj softvera koji omogućava anonimnost korisnicima, na primer u Kini, kao i obučavanje onih koji žele da komuniciraju koristeći državni internet, a da ne budu uhvaćeni.

Ta nova inicijativa je podršku našla u državnom sekretaru Hilari Klinton, a Stejt department prednjačci u američkim naporima.

Sve više ljudi širom svijeta koristi internet, mobilne telephone i druge tehnologije, da bi se njihov glas čuo dok protestuju protiv nepravde i traže ostvarenje svojih težnji, navela je Klintonova u reagovanju na tu temu. Ona je dodala da je to istorijska prilika da se utiče na pozitivnu promenu koju Amerika podržava.

Klintonova je pretvorila slobodu interneta u nešto po čemu želi da bude upamćena. Ali u Stejt departmentu veoma vode računa da svoju podršku prikažu kao unapređenje slobode govora i ljudskih prava, a ne kao politiku destabilizovanja autokratskih režima.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE