• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Klasna borba u Britaniji oko poreza na pite

U vječnoj britanskoj klasnoj raspravi otvoren je novi front namjerom vlade da oporezuje čuvene kornvolske pite koju najviše jedu radnici i studenti.

 Klasna borba u Britaniji oko poreza na pite Izvor: MONDO

Ministar finansija Džordž Ozborn prošle nedjelje je najavio da će u novom budžetu biti zatvorene rupe u zakonu koje su omogućavale da se za neke pekarske proizvode poput pita i rolnica s kobasicama, ne plaća porez na dodatu vrijednost od 20 odsto.

Najava je dočekana tekstovima u štampi koji novi porez predstavljaju kao napad vlade konzervativaca na život radničke klase.

Medijska oluja je uslijedila pošto je juče Ozborn govorio pred parlamentarnim odborom za budžet.

Iako su makroekonomske mjere bile tema, Ozborn je bio na udaru zbog omiljene kornvolske pite - mješavine mesa i povrća ispečene u tijestu - koja se prvo pekla za rudare na jugozapadu Engleske u 17. vijeku.

"Ne mogu da se sjetim kada sam posljednji put kupio pitu kod Gregsa", rekao je Ozborn na parlamentarnom odboru, misleći na lanac prodavnica s jeftinim proizovodima od testa.

"To sve govori", odgovorio je bivši sindikalac, a sada poslanik laburista Džon Man.

Rasprava se nastavila danas kada je premijer Dejvid Kameron na konferenciji za novinare o spremnosti Londona za Olimpijske igre, bio prinuđen da izrazi privrženost piti.

"I ja jedem pitu", rekao je Kameron.

On je rekao da je posljednju pitu pojeo u Lidsu, mada ne kod Gregsa.

"Imam osjećaj da sam izabrao veliku, i zapravo je bila veoma dobra", dodao je britanski premijer, obrazovan na elitnom univerzitetu u Oksfordu.

Akcije Gregsa su pale za 5,5 odsto poslije prošlonedeljne najave novog poreza, a direktor te kompanije Ken Makmejken sastao se sa zvaničnicima ministarstrva finansija, poslije čega je bio kritičan prema vladi.

"Za obične, radničke porodice, uvođenje 20 odsto na proizvod koji se peče zapravo će ostaviti težak trag u njihovim džepovima", rekao je on.

Lider laburista Ed Miliband, govoreći novinarima ispred jedne od Gregsovih prodavnica, optužio je Kameronovu vladu da je "izgubila dodir" s prosječnim Britancem.

Čak su i neki konzervativci nezadovoljni predloženom mjerom.

"Kameron i Ozborn ne znaju kako je to kada ljudi u prodavnici vraćaju stvari nazad na rafove zato što ne mogu da priušte djetetu nešto za ručak", rekla je poslanica konzervativaca Nedin Doriz.

"Da stvar bude gora, nije ih briga", dodala je.

Vlada očekuje da će od novog poraza, koji će stupiti na snagu 1. oktobra, prikupiti 105 miliona funti za godinu dana.

Prema sadašnjem zakonu, pekare poput Gregsa plaćaju porez na dodatu vrijednost za svoje proizvode uključujući supe i tople sendviče.

Pite i rolnice s kobasicama su, međutim, izuzete zato što se poslije pečenja ostavljaju da se hlade u nezagrijanim posudama.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE