• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kinezi se ručno spojili s modulom u svemiru

Kina je danas prvi put uspješno izvršila ručno spajanje letjelice sa ljudskom posadom i modula u orbiti Zemlje, saopštio je Kineski svemirski program

 Kinezi se ručno spojili s modulom u svemiru Izvor: MONDO

Portparolka svemirskog programa Vu Ping rekla je novinarima u Pekingu da su astronauti pomoći ručnih poluga danas "smireno i vješto" ponovo prikačili kapsulu Šendžou 9 za modul Tijangong 1, dodajući da je manevar izveden "precizno i perfektno".

Spajanje svemirske kapsule Šendžou 9 sa tročlanom posadom i modula Tijangong 1 prikazano je uživo na kineskoj nacionalnoj televiziji, prenio je AP.

Operacija je izvedena nakon što je prošle sedmice daljinskim upravljanjem sa Zemlje izvršeno uspješno spajanje kapsule Šendžou 9 sa istom tročlanom posadom i modula Tijangong 1 u orbiti.

Troje astronauta protekle sedmice su živjeli i radili u modulu kako bi se pripremili za život u svemirskoj stanici tokom dužeg vremenskog perioda. Oni su se danas vratili na Šendžou 9 i otkačili kapsulu od modula kako bi je ponovo ručno prikačili.

slijedeći potez koji je planirao Kineski svemirski program je da do kraja 2012. na modul pošalje još jednu ljudsku posadu, kao i da do 2020. Tijangong 1, lansiran prošle godine, zamjeni stalnom svemirskom stanicom.



Planirano je da ta svemirska stanica bude teška oko 60 tona, što bi bilo neznatno lakše od stanice "Skajlab" (Skylab) koju je američka NASA lansirala 70-ih godina i oko šest puta lakše od Međunarodne svemirske stanice - zajedničkog projekta 16 država koji se nalazi u Zemljinoj orbiti.

Posadu Šendžoua 9 čine prva kineska žena astronaut, Liju Jang (33), iskusni komandant misije Jing Haipeng (45) i astronaut Liju Vang (43).

Njihov boravak u kosmosu koji bi trebalo da traje najmanje 10 dana predstavlja čtvrtu kinesku misiju sa ljudskom posadom u kosmosu.

Kina je, zajedno sa Rusijom i SAD, jedna od tri zemlje koje su samostalno slale ljude u kosmos.

Prema riječima portparolke Vu, Kina je između 1992. i 2005. na svoj svemirski program potrošila oko milijardu američkih dolara, a do ispunjenja sljedeće misije Šendžou planira da potroši dodatnih tri milijarde.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE