• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Betankur: Moja sloboda je znak mira

Ingrid Betankur, bivša kandidatkinja za predsednika Kolumbije, oslobodjena nakon šest godina, doletela u Bogotu gde ju je dočekala porodica

 Betankur: Moja sloboda je znak mira Izvor: MONDO

Bivša kandidatkinja za predsednika Kolumbije, francuskog porekla, Ingrid Betankur (46), koju su kolumbijski pobunjenici držali šest godina kao taoca, nakon oslobođanja prebačena je u četvrtak u Bogotu.

"Verujem da je ovo znak mira za Kolumbiju, da možemo pronaći mir", rekla je jecajući u svom prvom javnom obraćanju kolumbijska političarka Ingrid Betankur, koju su levičarski pobunjenici godinama držali kao taoca.

Betankur je oslobođena u sredu, zajedno sa još 14 talaca, pošto su vojnici preobučeni u humanitarne radnike ubedili njihove čuvare da ih smeste u helikopter.

Betankurovoj bi tokom dana u Bogoti trebalo da se pridruže članovi porodice i šef francuske diplomatije Bernar Kušner. Sin Ingrid Betankur izjavio je u Parizu da je vest o njenom oslobadanju najlepša koju je čuo u životu.

Sudbina ove žene privukla je međunarodnu pažnju zbog njenog dvostrukog francusko-kolumbijskog državljanstva.

Rođena u Kolumbiji 1961. godine, Ingrid Betankur je odrasla i školovala se u Parizu, gde joj je otac bio diplomata. Francusko državljanstvo dobila je udajom za francuskog diplomatu Fabrisa Delojea, od koga se kasnije razvela.

Vratila se u domovinu i od 1989. je postala aktivna u kolumbijskoj politici.

Nakon što je pokrenula kampanju protiv korupcije, 1994. godine je izabrana za poslanika donjeg doma kolumbijskog parlamenta. Potom je osnovala svoju stranku, Zelenu partiju kiseonika, da bi 1998. postala senator.

U međuvremenu se ponovo udala, ovog puta za jednog kolumbijskog političara.

Godine 2002. odlučila je da se kandiduje za predsednika Kolumbije, da bi je upravo tokom predizborne kampanje oteli pripadnici FARK-a.

I pored upozorenja vlade da ne odlazi u oblast pod kontrolom pobunjenika, Ingrid Betankur se zajedno sa saradnicom Klarom Rohas uputila u oblast južne Kolumbije, gde su pripadnici FARK-a zaustavili njihov automobil i oteli ih.

Kao oštar kritičar FARK-a, Betankur se nije obazirala na vladina upozorenja, navodeći da je lokalnom stanovništvu potrebna njena podrška. Pet meseci kasnije, FARK je dostavio video snimak na kojem se videlo da je živa.

Na drugom video snimku, dostavljenom naredne godine, Ingrid Betankur je apelovala na kolumbijsku vladu da je spase.

Kolumbijski zvaničnici su potom 2007. godine obelodanili video snimke za koje je rečeno da su zaplenjeni od FARK-a. Na tim snimcima je prikazana grupa talaca "visokog profila", među njima i Ingrid Betankur, vidno slaba i mršava.

Porodica Ingrid Betankur je potom u Francuskoj pokrenula vrlo snažnu i uspešnu kampanju kako bi ubedila javnost da ne zaboravi na njenu sudbinu.

Za njen slučaj se od dolaska na mesto predsednika lično zainteresovao i Nikola Sarkozi. On je posećivao porodicu Ingrid Betankur i direktno apelovao na pobunjenike da je puste na slobodu.

Sarkozi je objavio je da će jedan od prioriteta njegove spoljne politike biti oslobađanje Ingrid Betankur.

Zato je sigurno bio jedan od onih koji su juče slavili vest o njenom oslobadanju.

Klara Rohas, saradnica Betankurove, oslobođena u januaru ove godine. Advokat po struci, 44-godišnja Rohas je rukovodila predsedničkom kampanjom Betankurove, kada su obe otete.

Klara Rohas je u zatočeništvu rodila sina Emanuela, koji joj je oduzet sa osam meseci. Videla ga je tek nakon što je bila oslobođena, kada je dečak imao tri godine.

Pogledajte VIDEO sa dočeka Ingrid Betankur na aerodromu u Bogoti, na našem sajtuwww.mtsmondo.com

(Beta/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE