• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Spucali pare u kućerine pa "žickaju" od EU

Domaćinstva u mnogim zemljama na obodu evrozone bogatija su od onih u centru ovog bloka, iako upravo te zemlje od centralnih traže finansijsku pomoć.

 Spucali pare u kućerine pa "žickaju" od EU Izvor: MONDO

Ove rezultata objavila je Evropska centralna banka (ECB) nakon opsežng istraživanja, a do sličnih pokazatelja krajem marta došla je i njemačka centralna banka, prenosi agencija ČTK.

ECB je istraživala finansije i potrošnju domaćinstava u svim zemljama evrozone s izuzetkom Irske i Estonije. Pokazalo se da su domaćinstva u zemljama koje uzimaju međunarodnu finansijsku pomoć često bogatija nego u onim zemljama koje su platile njihovo spašavanje.

Prosječna neto vrednost domaćinstva, prema studiji Evrosistema, dostiže u Španiji 291.400 evra, a u Italiji 275.200 evra, što je znatno više nego u Njemačkoj (195.200 evra), Holandiji (170.200) ili Finskoj (161.500 evra).

ECB je na studiji sarađivala s centralnim bankama u zemljama evrozone, tj. Evrosistemom. Korišteni su uglavnom podaci iz 2010. godine.

Srednja vrijednost imovine privatnih domaćinstava u Njemačkoj, na primjer, bila je 51.400 evra. To je oko trećine vrijednosti imovine domaćinstava u Italiji ili Španiji.

Glavni razlog leži u tome što Nijemci imaju znatno manje nekretnina u vlasništvu nego žitelji južne Evrope.

Najbogatija domaćinstva su u Luksemburgu, pokazuje studija. Na drugom mjestu je Kipar, koji je prošlog mjeseca bio na ivici bankrota i, isto kao ranije Grčka, Irska, Španija i Portugal, zatražio međunarodnu finansijsku pomoć.

(Tanjug, ilustracija: MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE