• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Škola bez učitelja, knjiga i školarine?

Autor mondo.rs

Škola 42 projekat je francuskog milijardera, škola koja nema učitelje, knjige, studentske sobe, laboratorije, studentski centar, niti školarinu.

Ekol 42 (École 42) je ambiciozni projekat milijardera Gzavijera Niejla (Xaviera Niela) koji stvara nove softverske inženjere koji uče sami, pomoću resursa koje mogu pronaći na internetu.

Sa 70 miliona dolara donacije, autor projekta nema nameru da zaradi na ovom projektu, jer kaže da "zna jedan posao, a to je kako se pravi softver".

"Zaradio sam puno novaca i želim nešto da vratim svojoj zemlji", kaže Gzavijer.

Ekol 42 će od 4.000 prijava uzeti u obzir 1.000 srećnika koji će dobiti priliku da budu deo ove škole.

Da bi se prijavili za ovu školu nije potrebno nikakvo pređašnje akademsko znanje, diplome, niti finansijska konstrukcija, već samo da ste stari između 18 i 30 godina, a školarina je potpuno besplatna za školovanje koje traje između tri i pet godina.

Jednom kada upadnete u Ekol 42 sve što se od vas očekuje je da izvedete projekat do kraja, što znači da ne postoje ocene.

Što se tiče pristupa bez učitelja, možda to deluje neobično, ali ako uzmemo u obzir činjenicu da gotovo sve što želite naučiti o programiranju možete pronaći na internetu, i to potpuno besplatno, onda tako nešto ima itekako smisla.

"Motivisani ljudi mogu naučiti bilo koji jezik za nekoliko meseci intenzivnog rada, ali motivaciju je teško održati", kažu autori projekta.

Svi projekti u Ekole 42 namenjeni su za rad u grupama od dvoje do petoro ljudi, a tako su dizajnirane i "učionice".

Škola radi 24 sata, a osim što imaju kafanu, u podrumu se nalazi i vinarija sa 5.000 boca vina "u slučaju da iskrsne neka zabava".

Studenti ovako mogu da uče ono što ih interesuje, a ne ono što im nalaže fakultet, stvari koje im nikad u životu neće biti potrebne, ili one koje su već zastarele.

Ovakav pristup mogao bi promeniti mnogo toga u pedagogiji, a u prilog tome ide i interesovanje i drugih prestižnih fakulteta koji žele pokrenuti sličan program u školama u drugim zemljama.

Ukoliko se pokaže dobrim Ekole 42 bi mogao postati novi standard školovanja, prenosi Dnevnik.hr. .

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE