• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pucao na sebe da dokaže zakone fizike (VIDEO)

Autor mondo.rs

Zašto se junak holivudskog filma progoniteljima koji pucaju uvek izvuče skokom u vodu pokazuje ludi eksperiment koji je jedan fizičar uradio na sebi samom.

Andreas Soberg Val (Wahl), fizičar ser jednog norveškog instituta, hteo je da pokaže širokoj publici na društvenim mrežama šta se zaista događa kada se metak ispali u vodu, ili pod vodom. Kako za to nije imao dobrovoljca, eksperiment je izveo na sebi samom.

Zašto puška "ne radi" pod vodom
Izvor: YouTube

U vatru i vodu

Ovo nije prvi "po život opasni" eksperiment ovog popularizatora nauke. Pre toga je ulazio u vatru, odmah nakon što se potapao u vodi, kao i dokazivao zakone fizike padajući sa velike visine držeći se za tanak kanap.

"Ide pucanj", kaže Val potežući u dokumentarcu konopac vezan za oroz vojničke puške koju je u bazenu uperio u sebe, "prkoseći smrti".

Iako je Val svakako uradio svoj domaći, video snimak pokazuje da mu, ipak, nije bilo svejedno u tom trenutku, piše "Dejli mejl".

Ali, zakonifizike su neumoljivi.

Pištolj i puška pod vodom, u principu, rade i zvuče kao i na suvom. Ali, metak ne. Moderan barut jeste manje osetljiv na vlagu, a sami meci su kvalitetnije izrade.

Međutim, zrno ispaljeno iz oružja padne na dno bazena vrlo brzo nakon opalenja, iako ima istu polaznu snagu. Razlog je jednostavan - gustina vode je 800 puta veća od vazduha, sredine za koju je ručno vatreno oružje projektovano. Već posle dva metra puta u vodi, zrno gubi momentum i pada na dno bazena.

'Teže je napraviti kretanje u vodi nego u vazduhu jer su molekuli vode međusobno bliži nego molekuli vazduha", kaže Val u YouTube klipu.

Da stvar nije baš tako prosta pojašnjava naučni kanal Neverovatni činovi nauke (Outrageous Acts of Science).

Naime, ispred ispaljenog zrna koje "gura" vodu je polje visokog pritiska, iza niskog pritiska, a između toga vakuum vode koja ključa i pravi mali oblak gasa. Taj gas voda gura u polje niskog pritiska, stežući ga sve čvršće i čvršće, dok u tom oblačiću pritisak ne poraste toliko da ponovo eksplodira. I tako dogod ima balončića gasa. Ceo proces tako koči zrno i ono brzo padne na dno.

Pucanje u vodi
Izvor: YouTube

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE