• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU prelomila: Kancerogeni ubica korova je OK

Autor mondo.rs

Evropska unija je danas okončala višemesečnu dramu u kojoj su učešće uzeli ekolozi i lekari protiv hemijskih konglomerata. Kontroverzni sastojak herbicida - glifosat - će na teritoriju EU moći da se upotrebljava i narednih pet godina.

Za ovakvu odluku je glasalo 18 od 28 članica EU.

Glifosat je najrasprostranjeniji herbicid, efikasno sredstvo za uništenje korova. Proizvode ga, između ostalih dve najveće agro-hemijske kompanije u svetu, zloglasni američki Monsanto (u još zloglasnijem herbicidu "roundap") i ne tako prokazani ali jednako kotroverzan nemački Bajer.

Međunarodna agencija za istraživanje raka (u sastavu Svetske zdravstvene organizacije pri Ujedinjenim nacijama), objavila je zaključak da glifosat "najverovatnije izaziva rak" kod ljudi i šteti životnoj sredini.

Međutim, to nije bilo dovoljno da evropski regulatori ne produže raniju dozvolu upotrebe glifosata u EU, i time kumuju praktično već obavljenom velikom spajanju Monsanta i Bajera u jednog (a uskoro potencijalno i jedinog) globalnog proizvođača semena, herbicida...

Taj "dil" vredan je 66 milijardi dolara, privremeno je bio zaustavljen zbog jednogodišnjeg "većanja" EU da li će glifosat moći i dalje da se koristi u EU.

Komentarišući odluku Unije, komesar EU za zdravlje i bezbednost u ishrani Vitenis Andriukaitis izjavio je da "uz volju svih, može da se podijeli i prihvati kolektivna odgovornost u donošenju odluka".

Tako je "kolektivna odgovornost" nadjačala naulne studije koje pokazuju da herbicidi koji sadrže glifosat deluju kao endokrini prekidači ili disruptori, čime znatno utiču na lučenje hormona i na naš endokrini sistem, a mogu i ugroziti plodnost kod ljudi.

Nemačka državna agencija za životnu sredinu je utvrdila značajne negativne posledice na biološku raznolikost upotrebom pesticida u celini a posebno glifosata. Glifosat ne ubija ciljano korov, već i sve korisne biljke na terenu koji je tretiran. Preživi samo ono što je, u GMO laboratorijama, napravljeno da ga preživi, a pogađate ko proizvodi seme takvih biljaka i prehrambenih kultura - Monsanto i Bajer.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE