Socijaldemokratska partija Austrije podneće danas u parlamentu sopstveni zahtev za izglasavanje nepoverenja prelaznoj vladi Sebastijana Kurca.
Socijaldemokratska partija Austrije podneće danas u parlamentu sopstveni zahtev za izglasavanje nepoverenja prelaznoj vladi Sebastijana Kurca.
Zahtevi za izglasavanje nepoverenja vladi Austrije, koji će danas biti podneti u parlamentu, najoštrije su sredstvo kontrole vlasti, ali do sada nisu bili uspešni, tako da bi današnji 186. mogao ući u istoriju, ako bude uspešan, kao što se predviđa.
Razmatrali smo aktuelnu situaciju u Predsedništvu SPO tri sata i došli smo do zaključka da damo preporuku našem poslaničkom klubu da podnese zahtev za nepoverenje vladi. Taj zahtev obuhvata celu vladu, a tako i nove ministre. Kurc poslednjih 10 dana krize nije iskoristio da stvori stabilnost, dobije većinu za svoj predlog nove vlade, već je parlament stavio pred svršen čin", mišljenja je Rendi Vagner.
Prema njenim rečima, ako predlog bude izglasan, neophodno je brzo naći nezavisnu ličnost koja bi "vratila mir u zemlju".
Ukoliko FPO bude podržala ovaj zahtev, a sudeći prema brojnim negativnim izjavama na račun šefa vlade da hoće, vlada kancelara Kurca biće srušena nakon svega pet dana na vlasti.
Da Kurc već računa da će do toga doći jasno je iz njegove poruke zahvalnosti biračima na ubedljivoj pobedi OVP na izborima za Evropski parlament, rekavši da će stranka "stajati uspravno u svakoj situaciji" i da će se boriti.
Inače predsednik Austrije Aleksander van der Belen izjasnio se protiv "rušenja" prelazne vlade i on je prilikom polaganja zakletve novih ministara apelovao na političare da ne razmišljaju partijsko-politički, već državnotvorno do prevremenih izbora.
Prelazna vlada u Austriji je formirana nakon što je Kurc otpustio ministra unutrašnjih poslova Herberta Kikla, a ključni razlog krize u austriji je afera "Ibica" čiji su glavni akteri bivši vicekancelar Hajnc-Kristijan Štrahe i njegova desna ruka Johan Gudenus