• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svakoga dana 85 saobraćajki u BiH

Autor Nikolina Damjanić

U 2022. godini u Bosni i Hercegovini zabilježena je ukupno 31.321 saobraćajna nezgoda, što praktično znači da se svakoga dana tokom prošle godine na putevima dogodilo više od 85 saobraćajki.

 Broj saobraćanih nezgoda u BiH Izvor: Shutterstock

Zabrinjavajući podaci dodatno dobijaju na težini ako se zna da je skoro četvrtina tih nezgoda imala za posljedicu povrede ili smrt učesnika u saobraćaju.

Iz Sektora za informisanje i dokumentaciju Bosanskohercegovačkog auto-moto kluba (SID BIHAMK) saopštili su da je broj nezgoda na drumovima u BiH u prošloj godini veći za više od 1.000 nego 2021. godine.

"U skladu sa prikupljenim statističkim podacima od nadležnih institucija (FUP, kantonalna MUP, MUP RS i MUP Brčko distrikta), na bosanskohercegovačkim putevima u 2022. godini dogodila se 31.321 saobraćajna nezgoda, od čega je 21.209 saobraćajnih nezgoda zabilježena u FBiH, dok je u Republici Srpskoj 9.894", naveli su iz BIHAMK-a.

"Tokom protekle godine registrovane su 1.083 nezgode više u odnosu na 2021. godinu, što je povećanje ukupnog broja saobraćajnih nezgoda za 3,45 odsto. Broj saobraćajnih nezgoda sa poginulim/povrijeđenim licima je povećan za 299, a kada su u pitanju saobraćajne nezgode sa materijalnom štetom, u protekloj godini registrovane su 784 nezgode više u odnosu na 2021. godinu", kažu iz BIHAMK-a, dodajući da je potpuno jasno da je prekinut trend smanjenja saobraćajnih nezgoda u BiH koji je započeo 2017. godine.

Pojašnjavaju uzroke i posljedice ovakvo loše situacije na terenu, iz BIHAMK-a kažu da je veliki broj saobraćajnih nezgoda na putevima u BiH rezultat nepoštovanja saobraćajnih pravila i propisa, niskog nivoa saobraćajne kulture i većeg broja učesnika u saobraćaju.

"Nepropisna brzina i brzina neprilagođena uslovima na putevima su jedan od najčešćih uzroka izazivanja saobraćajnih nezgoda. Nakon toga, slijede saobraćajne nezgode nastale pod uticajem alkohola i drugih opojnih sredstava, zatim nezgode koje su rezultat nedozvoljenih radnji vozilom u saobraćaju te ostali uzroci koji podrazumijevaju nepoštivanje saobraćajne signalizacije", ističu iz BIHAMK-a,

U razloge se, iako u manjem procentu, ubrajaju i tehnička neispravnost vozila, oštećenje puta, nepropisno skretanje...

Nikola Ćopić, inženjer za bezbjednost saobraćaja, kaže za "Nezavisne novine" da podaci, nažalost, nisu iznenađujući, jer je prije svega u BiH povećan broj registrovanih vozila.

"Samo u dijelu koji pokriva PU Banjaluka, skoro je pa uduplan broj registrovanih vozila. Sve je veći stepen motorizacije i to nam govori kakva je navika ljudi. Mi u vezi s pitanjem saobraćajnog obrazovanja gotovo ništa ne radimo. Kada se poredimo sa zemljama u Evropi, vidimo da oni imaju značajne edukacije, čak i tokom osnovnog obrazovanja. Vi znate da je malo konkretnije saobraćajno obrazovanje ovdje tek kada se polaže za moped, a imamo bicikliste koji su učesnici u saobraćaju od 12 godine, a ne znaju osnovna pravila saobraćaja", ističe Ćopić.

Sa druge strane, on naglašava da u BiH vlada pogrešna percepcija, a to je da je ulaganje u bezbjednost saobraćaja trošak.

"Mora da se zna da je ulaganje u bezbjednost saobraćaja isključivo investicija, a nikako trošak. A još bih napomenuo jednu stvar. Nažalost, Republika Srpska zbog posljedica saobraćajnih nezgoda godišnje gubi oko 170 miliona KM, što je oko tri odsto BDP-a", poručio je Ćorić.

(Nezavisne novine)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE