• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Trema drma pola Srbije"

Trema pred polaganje kvalifikacionog ispita drma gotovo pola miliona ljudi u Srbiji.

 "Trema drma pola Srbije" Izvor: MONDO

Uz 81.000 osmaka koji će u sredu pokazati šta su za osam godina naučili iz srpskog jezika, a u četvrtak i iz matematike, groznica trese i njihove roditelje, braću, sestre, rođake...

Jer, od toga kako će đaci rešiti testove, najviše zavisi i da li će uspeti da se upišu u škole koje žele.

Pitanja na koja će morati da odgovore, devojčice i dečaci provežbali su prethodnih meseci iz zbirki koje je objavio “Prosvetni pregled”, tako da ne bi trebalo da bude iznenađenja. Svi pogledi, ipak, uprti su ka Ministarstvu prosvete, jer će upravo ministar Zoran Lončar “preseći” koji će se zadaci naći ispred učenika. On će, nekoliko minuta pre deset ujutru, izvući ispitnu kombinaciju i zatim broj testa objaviti u direktnom prenosu iz studija RTS.

"U opticaju je pet ispitnih kombinacija, a ministar će izabrati jednu", objašnjava za "Novosti" Radovan Živković, koordinator Republičke upisne komisije.

Testove su sastavili stručnjaci i potrudili se da sve verzije imaju jednaku “težinu”. Na ispitu je zabranjeno korišćenje mobilnih telefona i digitrona. Učenici mogu poneti samo olovku, gumicu, lenjir, trougao i šestar, a test moraju popuniti hemijskom olovkom. Nema potrebe da nose čak ni vodu, jer će se Ministarstvo prosvete potruditi da svakog đaka sačeka po flašica na klupi.

Osmaci će, kao i prethodnih godina, testove polagati u osnovnim školama koje su pohađali, a "čuvari" koji bi trebalo da spreče prepisivanje su profesori iz drugih škola. Ispit počinje u deset i do podne će đaci imati vremena da urade 20 zadataka.

Decu treba upozoriti da ni slučajno ne koriste 'bubice', 'puškice' i slična pomagala, jer će biti strogo kažnjeni", opominje Živković.

"U učionici će da bude po 18 učenika i svako će sam sedeti u jednoj klupi. Na njih će motriti dva profesora. Ukoliko otkriju da neko vara, sprečiće ga da preda rad i udaljiće ga iz prostorije. Time će kandidat izgubiti šansu da se upiše u četvorogodišnju školu ove godine. Ministarstvo podseća i dežurne profesore da su oni važna karika regularnosti.

U beogradskoj OŠ “Banović Strahinja” učenici su imali simulaciju kvalifikacionig ispita, kako bi im pravo polaganje bilo lakše i manje stresno.

Psiholozi veruju da su veći razlozi za eventualni neuspeh na kvalifikacionom ispitu trema i blokada, a manje neznanje ili nedovoljno učenje. Veoma je važno, kažu oni, da roditelji budu uz decu, ali da ih ne pritiskaju svojim očekivanjima.

Iz Ministarstva prosvete uveravaju đake i roditelje da nema razloga za brigu, jer u srednjim školama u Srbiji ima oko 6.000 slobodnih mesta više nego svršenih osmaka. Redosled kandidata utvrđuje se prema ukupnom broju bodova dobijenih na osnovu opšteg uspeha u šestom, sedmom i osmom razredu, broja poena osvojenih na kvalifikacionom ispitu i na osnovu rezultata na republičkim takmičenjima u osmom razredu.

Minimum je po jedan poen iz svakog predmeta, ali je važno da đaci osvoje bar po pet bodova, jer će takvi kandidati biti prvi rangirani. Đaci koji žele da upišu trogodišnju stručnu školu rangiraju se prema opštem uspehu iz šestog, sedmog i osmog razreda i rezultatima postignutim na takmičenjima.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE