• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sve laži agenata za iznajmljivanje stanova

Iznajmiti stan u Beogradu bez posrednika postalo je gotovo nemoguće, piše "Blic".

 Sve laži agenata za iznajmljivanje stanova Izvor: MONDO

Pored agencija koje svoje usluge naplaćuju po potpisivanju ugovora, veliki je broj onih koje prvo traže da uplatite novac, pa tek onda građanima daju spisak stanova koji su za izdavanje. Međutim, brojni su oni koji, preko ovih agencija nisu uopšte pronašli stan.

Agencije, koje rade po principu članarine, uglavnom ponude "baš onakav stan kakav se želi", ali da bi ga pogledali morate da uplatite članarinu od 2.000 do 3.000 dinara. Tek tada klijent shvati da je reč o prevari.

"Platila sam 2.000 dinara agenciji za izdavanje stanova. Dali su mi listu stanova. Otišla sam da pogledam stan na Bulevaru, preko puta Više poslovne škole jer je po opisu odgovarao onome što tražim. Videla sam stan i htela da ga iznajmim.

Međutim, kad sam htela da napravimo dogovor gazdarica se predomislila i rekla mi da stan više ne izdaje. Tek tada sam se setila jednog detalja. Kad sam gledala stan, na fotelji sam videla pantalone i košulju kakvu je dan pre imala radnica agencije", priča Ivana M. studentkinja iz unutrašnjosti.

Ona kaže da je nastavila potragu za stanom po spisku koji je dobila. Međutim, ili je dobila odgovor da su već izdati, ili je cena bila daleko veća od one koju je u agenciji rekla da može da plati.

Za mnoge kojima je potreban stan u Beogradu, glavni izvor su mali oglasi. Isti ti oglasi su odličan izvor zarada za ovakve agencije.
Vrlo često nude se stanovi u centru grada, koji su kompletno opremljeni i kreću se između 120 i 250 evra, u zavisnosti od kvadrature stana.

"Tražila sam jednosoban, namešten stan čija bi cena bila oko 150 evra. U oglasima sam našla "tačno takav". Međutim stan je izdavala agencija. Morala sam prvo da se učlanim i platim 2.000 dinara. Potom su mi dali spisak stanova sa brojevima vlasnika, na koje se uglavnom niko nije javljao, a i ako bi se javili, govorili su mi da mi stan ne mogu pokazati trenutno, jer nisu u zamlji, ili su bolesni, ili zauzeti.

Nekoliko stanova sam ipak uspela da vidim, ali su oni, kako se ispostavilo, već bili izdati. Čak sam naišla na slučaj da mi je jedna bakica rekla da joj agencija plaća 300 dinara samo da pokaže stan navodnom klijentu. Shvatila sam koliko su me prevarili", kaže Bojana K. diplomirani filolog, koja se nakon studiranja u Novom Sadu preselila u Beograd.
Ona kaže da je nastavila da zove agenciju ali da je odgovor uvek bio da bude strpljiva i da će se već nešto naći.

Agencije često prave jednomesečne ugovore, ali se dešava da se potpisuju ugovori na neodređeno vreme, pa građani nekada i nemaju priliku da ih tuže.

Međutim, ipak postoje agencije preko kojih je dolazak do stana izvestan.
"Mi prvo klijentu nađemo stan, a zatim, po potpisivanju ugovora između lica koje iznajmljuje stan, vlasnika stana i agencije naplatimo svoje usluge. Cena je 50 odsto od najamnine za stan", kaže Tomislav Sekulić, predsednik udruženja posrednika za promet nekretninama i vlasnik agencije za nekretnine.

On dodaje da agencije koje uzimaju novac pre realizacije nisu članovi udruženja i da je njihovo kontrolisanje teško i da je to posao za tržišnu inspekciju.

Da bi agencija imala radnu dozvolu i mogla da se bavi izdavanjem, mora biti upisana u Registru privrednih subjekata Republike Srbije. Međutim, ovakve agencije uglavnom rade na crno, teško im je ući u trag, menjaju adrese, kao i brojeve telefona.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE