Ministar porodice, omladine i sporta Republike Srpske Nada Tešanović istakla je danas važnost uvođenja predmeta reproduktivno zdravlje u škole.
Otvarajući Treći simpozijum o bolestima zavisnosti "Multisektorski odgovor na bolesti zavisnosti", ona je rekla da je zavisnost ogroman i težak problem, a da je prevencija izuzetno bitna, a jedna vrsta prevencije je i reproduktivno zdravlje.
"Očekujem dobru saradnju sa Ministarstvom prosvjete i kulture i sa Pedagoškim zavodom da konačno realizujemo uvođenje predmeta reproduktivno zdravlje u škole", rekla je Tešanovićeva.
Direktor Udruženja "Viktorija" iz Banjaluke Sanja Stanić navela je da je stručni dio skupa podijeljen u četiri tematske oblasti - zavisnost o psihoaktivnim supstancama, o patološkom kockanju, o alkoholizmu i tehnike porodične konstelacije, a da je cilj skupa okupljanje eminentnih stručnjaka, podjela mišljenja, razmišljanja, ideja i kritika, kao i u kom pravcu djelovanja pružiti odgovor na što adekvatniji način da bi se djelovalo multisektorski, ali sa podijeljenom odgovornošću.
Predsjednik Republičke komisije za prevenciju alkoholizma u Srbiji Petar Nastasić rekao je da univerzalan metod liječenja zavisnosti ne postoji, da je najznačajnije razumijevanje da svako od nas može postati zavisnik i da zavisnost nastaje u kompleksnom interaktivnom procesu u koji su uključeni svi.
On je naglasio da je zavisnost izlječiva i da je proces nastajanja bolesti zavisnosti vrlo raznolik, te da ne postoji samo jedan uzrok.
Predstavnik Zavoda za bolesti zavisnosti Kliničko bolničkog centra "Sestre milosrdnice" u Zagrebu Zoran Zoričić napomenuo je da je unazad 15 godina sa liberalizacijom tržišta igara na sreću došlo do patološkog kockanja.
On je naveo da je, prema podacima iz Evrope i SAD, jedan odsto ukupne populacije u problemu patološkog kockanja. "Na nivou Hrvatske to je negdje oko 45.000 ljudi koji su direktno patološki kockari sa svim socijalnim, porodičnim i psihološkim komplikacijama", rekao je Zoričić, koji je i predsjednik Hrvatskog društva za alkoholizam i druge zavisnosti.
Simpozijum je organizovalo Udruženje "Viktorija" iz Banjaluke u saradnji sa Komisijom Vlade Srpske za suzbijanje i sprečavanje zloupotrebe opojnih droga, Klubom liječenih alkoholičara grada Banjaluka i Udruženja psihijatara Republike Srpske.