Stiven Linč je zatražio od Vašingtona dozvolu da učestvuje u mogućoj aukciji gasovoda u stečajnom postupku konzorcijuma Sjeverni tok u Švajcarskoj.
Gasovod Sjeverni tok 2 može odmah da počne da radi i Gasprom nije nagovijestio da planira da ga proda SAD, rekao je u utorak portparol ruskog predsjednika Vladimira Putina, pozivajući se na medijske izvještaje da je američki investitor tražio dozvolu od Vašingtona za potencijalnu kupovinu.
Stiven Linč je zatražio od Vašingtona dozvolu da učestvuje u mogućoj aukciji gasovoda u stečajnom postupku konzorcijuma Sjeverni tok u Švajcarskoj, objavio je prošlog četvrtka Volstrit džurnal. Kantonalni sud u švajcarskom Cugu je krajem juna po treći put odložio stečaj konzorcijuma, za još šest mjeseci, do kraja godine. Ukoliko se posao ne sanira, sud će "automatski" proglasiti stečaj.
Izvor: Telegram/screenshot/RTBalkanKonzorcijum Sjeverni tok vlasnik je gasovode Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2. Severni tok 1 sastajao se od dvije cijevi i isporučivao je ruski gas Njemačkoj od 2011. i 2012. godine, uz ukupan transportni kapacitet od 50 milijardi kubnih metara gasa godišnje.
Gasovod Sjeverni tok 2 je trebalo da udvostruči isporuke i završen je krajem 2021. Nemačke vlasti su više puta odlagale izdavanje dozvola za početak rada, a projekat je stavljen na čekanje nakon što su ruske trupe ušle u Ukrajinu.
Sjedište konzorcijuma Sjeverni tok je u Švajcarskoj, a njegovi članovi su ruski proizvođač gasa Gasprom, sa 51 odsto udjela, i njemačke energetske kompanije "Wintershall Dea i E.ON", francuski "Engie" i holandski "Gasunie".
Gasovod Sjeverni tok 2 teško je oštećen u eksplozijama krajem septembra 2022. Evropske vlade posumnjale su u sabotažu iza koje stoji "državni akter". Švedska, Danska i Njemačka pokrenule su istragu kako bi utvrdile krivca. U februaru su Stokholm i Kopenhagen saopštili da je istraga zatvorena i proslijedili zaključke Njemačkoj. Njemačka odbija da objavi rezultate istrage, pozivajući se na nacionalnu bezbjednost.
Kako navodi VSJ, Linč, s druge strane, tvrdi da bi američko vlasništvo nad gasovodom obezbijedilo uticaj u mirovnim pregovorima sa Rusijom za okončanje rata u Ukrajini i da bi služilo i američkim dugoročnim interesima.
"Ukratko rečeno, otvara se prilika, kakva nam se ukazuje jednom u gotovo sto godina - za američku i evropsku kontrolu nad evropskim snabdijevanjem energijom do kraja ere fosilnih goriva", naglasio je američki investitor.
Ruski Gasprom nije nagovijestio da želi da ga proda, naglasio je portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov u utorak, prema izvještaju novinske agencije TASS. "Nisam čuo da je neko od investitora lobirao za kupovinu ključnog energetskog infrastrukturnog objekta, niti sam čuo da bi ruska strana, preko Gasproma, željela da ga proda", rekao je Peskov.
Izvor: YouTube/Screenshot/BBC News"Glavni faktor je, međutim, činjenica da je gasovod alat, instrument. Sve zavisi od rezervi, od izvora gasa, a izvor je Gasprom, koji, koliko znam, ne želi da preda SAD sredstva za transport gasa", naglasio je Peskov i dodao da bi "vjerovatno trebalo pitati samu kompaniju".
Sjeverni tok 2 ne treba da se renovira, on je završen i može odmah da počne sa radom, naglasio je istovremeno portparol ruskog predsjednika.