Romi iz Republike Srpske tvrde - za zvanično Sarajevo kao da ne postoje! Na prvom sastanku "Dekade inkluzije Roma" nije bilo predstavnika Roma iz RS, dok se u delegaciji BiH našlo mjesta i za one koji nisu Romi...
Predstavnici Roma iz RS su zbog toga ogorčeni i tvrde da za Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH kao da uopšte ne postoje, a da njihovi dopisi o diskriminaciji, uglavnom, ostaju bez odgovora, piše "Press RS".
"Nijedna romska organizacija iz RS nije pozvana da prisustvuje ovoj sjednici. Sramota je da mi čak nismo dobili ni informacije ko predsjedava 'Dekadom', a ni ko poziva osobe koje bi, navodno, trebalo da nas predstavljaju. Takođe, to je slučaj i sa Odborom za Rome, u kojem je čak birano troje neroma. Bezbroj puta smo pokušali zakazati sastanak sa nadležnim bh. ministarstvom, ali nam nije pošlo za rukom. Raznim dopisima ukazivali smo na greške koje se prave kada su u pitanju Romi RS, ali smo, uglavnom, ostajali bez odgovora", kazao je za "Press RS" Saša Mašić, predsjednik Saveza Roma RS.
On je takođe optužio predstavnike Monitoringa Roma pri OEBS-u, da ih ne uključuju u svoje aktivnosti, te da ne dobijaju nikakve informacije o tome šta se dešava u vezi s rješavanjem pitanja Roma u BiH i okruženju.
"Čini se da ljudi tamo rade samo u svom ličnom interesu, a ne u interesu pripadnika našeg naroda. Sve ovo dovoljno pokazuje kako se tretiraju Romi iz RS", istakao je Mašić.
U ministarstvu za ljuska prava i izbjeglice, u nezvaničnom razgovoru za "Press RS", istakli su da imaju stalnu komunikaciju i korektnu saradnju sa svim romskim predstavnicima u BiH, te da je očigledno da Mašić ima određen "otpor" prema njima, ali da su takvi stavovi neosnovani i iskonstruisani.
Predsjedavajuća Odbora Roma u BiH, Indira Bajramović, izrazila je nezadovoljstvo zbog stava koji dolazi iz RS, objašnjavajući da su oni sa svoje strane učinili sve, te da joj nije jasan napad koji dolazi iz Saveza Roma RS i Mašića lično.
Finansijski problemi
"Tačno je da nije bilo predstavnika iz RS, ali to se ne može posmatrati na takav način. Sve je ovo BiH i nije važno da li neko dolazi iz RS ili FBiH kada imamo iste probleme i sa istim poteškoćama se susrećemo. Ako ste u savezu Roma, ne možete se samo držati entitetske linije jer nije važno da li je onaj ko se bori za naša prava i mogućnosti, iz RS ili FBiH. Gospodin Mašić je četiri godine predsjedavao Odborom Roma i za to vrijeme nije uradio ništa", istakla je Bajramovićeva.
Na pitanje da li su sastanku prisustvovali i predstavnici drugih etničkih grupa, Bajramović objašnjava da su neki predstavnici bili prisutni u svojstvu izlagača određenih referata ili programa.
"Postoje i finansijski problemi zbog čega ne mogu svi uvijek biti pozvani ili učestvovati. Na primjer, naši predstavnici su došli o trošku udruženja, a ne o državnom ili međunarodnom trošku. Ako se Mašić ponudi da plati učešće sebi ili drugima, uvijek je dobrodošao", dodala je Bajramovićeva.
Prioriteti u mandatu BiH
U OEBS-u su naveli da su tokom mandata BiH, kao države koja posljednja predsjedava "Dekadom inkluzije Roma od 2005 do 2015. godine", kao prioritetni zadaci postavljeni obrazovanje radi zapošljavanja, integrisani programi stambenog zbrinjavanja i zapošljavanja, te bezbjednost i zdravlje Romkinja.
Istaknuto je i da je uložen veliki trud u poboljšanje situacije u kojoj se nalaze romske zajednice, kao i da je ostalo još mnogo toga što bi trebalo uraditi, kako kroz planiranje određenih finansijskih sredstava, tako i kroz uključivanje Roma u procese odlučivanja u BiH.
Najnovije i najzanimljivije vijesti pratite na našoj Facebook stranici - MONDOBIH, kao i na Twitteru @MondoBH.