Više od stotinu građana Sarajeva i novinarskih ekipa okupilo se danas u 12 sati ispred Francuske ambasade u glavnom gradu BiH, kako bi iskazali saosjećanje s ubijenim novinarima i policajcima tokom jučerašnjeg napada u Parizu.
Okupljeni u Sarajevu su paljenjem svijeća, postavljanjem cvijeća i olovki izrazili negodovanje zbog ovog terorističkog čina kojim su ugrožene novinarske slobode.
"Prvenstveno sam ovdje kao građanka, ali i kao novinarka portala Klix.ba koji je proteklih dana doživio to što je doživio. Moj stav je da se ja ne moram slagati s bilo čijim mišljenjem, ali moram podržavati pravo tog nekog na slobodno izražavanje. Ovdje sam upravo zbog toga, da prvenstveno odam počast ubijenim kolegama, ali i da jasno kažem da podržavam svačije pravo na izražavanje i mišljenje", rekla je Edita Gorinjac, novinarka portala Klix.ba u razgovoru za MONDO.
Vidno potresena bila je i Lejla Sadović koja je dio svoje mladosti provela u ulici u kojoj se desio ovaj teroristički napad.
"Na početku rata otišli smo u Francusku gdje smo imali neke rodbine. U toj ulici sam išla u školu, u Parizu sam završila Žurnalistiku, te mi je to dodatno teško palo. Oni koji su odrasli tamo i koji razumiju taj narod, znaju da su se oni godinama borili za svoju slobodu. Tamo je stvarno sloboda nešto što znači. Sloboda da govoriš, da se izražavaš", rekla je Sadović okupljenim novinarima i dodala da će ovaj čin samo stvoriti još više mržnje.
Novinari ovog francuskog lista su u nekoliko navrata objavljivali karikature poslanika Muhameda, što je u muslimanskom svijetu oštro osuđeno. Pojedini očevici tvrde kako su teroristi tokom napada uzvikivali kako su pripadnici Al kaide.
Među onima koji su došli da iskažu svoje suosjećanje sa stradalima bio je i bivši reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Mustafa ef. Cerić koji je istakao da se zločin ne može koristiti u službi bilo koje vjere.
"Francuska je bila i ostala simbol slobode, bratstva, ne samo u Evropi, nego i u čitavom svijetu. Jučerašnji napad je udar na sve te vrijednosti. Zato sam ovdje danas da iskažem solidarnost s Francuzima i izrazim nadu da se jučerašnji događaj nas neće odvesti krivim putem. Ovo niko nije mogao uraditi u ime bilo koje vjere, nego u ime đavola. Ako neko ima drugačije mišljenje onda se to može drugačijim mišljenjem i argumentom i dijalogom rješavati, a ne nasilno. Nadam se da nakon jučerašnjeg dana shvatiti da ovo bezumlje mora stati", kazao je Mustafa ef. Cerić.
Podsjećamo, u francuskoj prijestolnici maskirane osobe juče su otvorile vatru na redakciju francuskog satiričnog sedmičnika Charile Hebdo. U napadu je ubijeno deset novinara i dva pripadnika policijskih snaga.