Bojan Lukić, državljanin BiH i Srbije, koji je zbog diskriminacije u sarajevskoj Gimnaziji Dobrinja ostao bez posla kao profesor sporta, rekao je da njegov slučaj predstavlja bolnu stranu BiH i njenog sistema.
"Mislim da sam ja samo kap u moru, šta se sve ovdje dešava, ali mi je drago da je na kraju pobijedila pravda i da je to sve izašlo na vidjelo", izjavio je Srni Lukić, nakon što je Opštinski sud u Sarajevu donio nepravosnažnu presudu da ga je Gimnazija Dobrinja diskriminisala po etničkoj osnovi, po osnovi nacionalnog porijekla i po mjestu sticanja diplome. Opštinski sud u Sarajevu je utvrdio da je poništenje ovog izbora bilo iz diskriminatorskih motiva većine članova Školskog odbora, zbog činjenice da je na to mjesto izabran Lukić, državljanin BiH rođen u Srbiji i koji je stekao diplomu visokog obrazovanja u Srbiji.
Lukić kaže da je zadovoljan sudskom odlukom, da mu sada nije važna novčana nadoknada i da se to ne može platiti.
"Drago mi je da je sve to izašlo na vidjelo, da ljudi znaju šta se u stvari i dalje dešava u BiH", naglasio je Lukić.
Lukić je ispričao da je rođen u Srbiji, da je tamo upoznao svoju suprugu, koja je iz BiH, a zatim sa njom došao da živi u BiH, gdje se javio na konkurs za posao u Gimnaziji Dobrinja i gdje su ga primili.
"Tada su počela sva ta dešavanja i pakao od mog života, što se kasnije odrazilo i na moje zdravlje", rekao je Lukić, koji je stekao diplomu visokog obrazovanja u Srbiji.
On je pojasnio da je u Gimnaziji Dobrinja radio godinu dana kao pripravnik, da je potom polagao stručni ispit, a zatim se prijavio na konkurs za posao na određeno vrijeme.
Lukić je dodao da u toj obrazovnoj ustanovi nisu dočekali ni da prođe to određeno vrijeme na koje je bio primljen, već su mu dali otkaz.
Opštinski sud u Sarajevu donio je odluku da je Gimnazija Dobrinja diskriminisala državljanina BiH rođenog u Srbiji Bojana Lukića po etničkoj osnovi, po osnovi nacionalnog porijekla i po mjestu sticanja diplome.
U presudi se navodi da je "opštepoznata činjenica da se na prostoru FBiH pod pojmom agresorska država misli na Srbiju i etničku grupu Srba koji čine većinu u toj državi, te da sam termin agresorska država u tom kontekstu održava negativan stav prema državi Srbiji i etničkoj grupi Srba".
"Kada član Školskog odbora izjavi, a što je potvrđeno izjavama svjedoka i elektronskom poštom Senada Poturkovića da neće u radni odnos primiti osobu iz agresorske države, a većina članova ga u tome podrži, a imajući u vidu gore navedeno, sud smatra da je tužilac u konkretnom slučaju stavljen u nepovoljniji položaj zbog svoje etničke i nacionalne pripadnosti, kao i zbog činjenice da je diplomu stekao van BiH i da se radi o diskriminaciji po navedenom osnovu", dodaje se u presudi.
Lukić (36) se prijavio na radno mjesto profesora sporta u Gimnaziji Dobrinja, nakon čega je i izabran, međutim, Školski odbor Gimnazije poništio je konkurs na to radno mjesto, saopšteno je iz Advokatske kancelarije Ademović.