Nakon Srbije, nova kubanska “Cimavaks” vakcina za lječenje karcinoma pluća, mogla bi biti dostupna i domaćim pacijentima.
Ukoliko se pokaže kao adekvatan lijek u Srbiji, iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, poručuju, da će uputti inicijativu za nabavku ove vakcine, javlja ATV.
“Čekamo i prve studije za cimavaks. Znam da se jedna studija provodi na 1.000 pacijenata u Engleskoj, jer to sam dobio od šefice naučno istraživačkog centra sa Kube. Ne treba biti preveliki optimista ali treba isto tako sa nadom gledati jer bilo kakav pomak u lječenju karcinoma pluća će biti veliki pomak. Kod svih drugih lokacija karcinoma, neki razvoj postoji, kod karcinoma pluća, period se nije mnogo promjenio”, rekao je Mirko Stanetić, direktor UKC RS.
Saglasni su i iz ministarstva zdravlja. Ukoliko nova vakcina bude uspješna u liječenju ove opake bolesti, neće imati ništa protiv da se upotrebi i kod nas.
“Mi pratimo ovo što se dešava sa kubanskom vakcinom i pratimo da ona ima značaj u lječenju odredjenog broja pacijenata. Sigurno da nećemo, biti protiv da se vakcina upotrijebi i kod nas”, rekao je Dragan Bogdanić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS.
Nabavka novog lijeka, realizovala bi se uz saglasnost Agencije za lijekove BiH, iz koje navode da do sada nisu imali zahtjeva proizvodjača za njegovu registraciju. Međutim, iako lijek nije registrovan a potreban je za liječenje određenog broja pacijenta, postojala bi mogućnost interventnog uvoza, koji odobravaju resorna ministarstva.
Iz kliničkog centra poručuju, ovakav vid uvoza ne bi bio dovoljan za sve pacijente, a ukoliko se lijek pokaže kao adekvatan, treba uraditi sve da postane dostupan na cijelom tržištu BiH. Sa tim su saglasni i iz udruženja onkoloških bolesnika “Iskra”. Kažu, svaki novi vid liječenja, bio bi značajna ušteda za porodice oboljelih.
“Postoji neki proračun, odnosno statistički podatak, da lječenje jednog onkološkog bolesnika, košta od 120. 000 do 200. 000 hiljada maraka, sve zavisi od terapije”, rekla je Azra Ikalović iz “Iskre”.
Samo u banjalučkoj Klinici za plućne bolesti, od januara ove godine, liječeno je 1. 500 pacijenata zbog karcinoma pluća. Vrijeme preživljavanja od ove opake bolesti, najmanje je od svih onkoloških oboljenja – u prosjeku od šest do 14 mjeseci.