U prevenciju dijabetesa treba da se uključi cijela društvena zajednica i neophodan je multisektorski pristup jer, u suprotnom, ova pandemija neće moći da bude zaustavljena.
То је poručeno danas u Banjaluci sa okruglog stola o kontroli dijabetesa.
Nacionalni koordinator za borbu protiv šećerne bolesti Republike Srpske Snježana Popović Pejičić rekla je da je dijabetes oboljenje koje znatno utiče na kvalitet života oboljelih i njihovih porodica, te iziskuje velike troškove u liječenju.
"Međunarodna federacija za borbu protiv dijabetesa je 2010. godine saopštila podatak da se za liječenje dijabetesa troši oko 11,5 odsto ukupnog svjetskog budžeta koji se odnosi na zdravstvo, što je mnogo", rekla je Pejičićeva novinarima u Banjaluci.
Ona je navela da se dijabetes tipa dva može prevenirati uvođenjem pravilne ishrane i svakodnevne fizičke aktivnosti, smanjenjem stresa i prestankom pušenja.
"Razvijene zemlje, poput Finske i SAD, provele su te programe prevencije i samo time su uspjeli postići smanjenje dijabetesa za 58 odsto", rekla je Pejičićeva i dodala da je potrebno smanjiti koncentrovane šećere, a više uvesti ugljene hidrate u ishrani.
Viši stručni saradnik za veterinarsku epidemiologiju u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske Darko Despotović rekao je da se podsticajima u poljoprivredi može uticati na razvoj djelatnosti koje se odnose na proizvodnju zdrave i manje kalorične hrane.
Načelnik Odjeljenja zaštite na radu u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Vladislava Tadić rekla je da Ministarstvo zakonskom regulativom nastoji da maksimalno zaštiti zdravlje radnika na radnom mjestu.
"Posebno se to odražava kroz periodične preglede radnika na radnim mjestima i procjenu rizika na radnom mjestu na način da se, kada postoje određene opasnosti i štetnosti na radnom mjestu, one maksimalno otklone", rekla je Tadićeva i napomenula da ne postoji stoodsto bezbjedno radno mjesto.
Prema podacima Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, u 2014. godini u Srpskoj je prijavljeno ukupno 1.160 novih slučajeva oboljelih od dijabetes melitusa, te je ukupan broj oboljelih iznosio 46.130.
Okrugli sto o temi multisektorskog pristupa u kontroli dijabetesa organizovalo je Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, a učestvovali su i predstavnici Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite, Ministarstva uprave i lokalne samouprave, Ministarstva trgovine i turizma, Ministarstva prosvjete i kulture, kao i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.