U Republici Srpskoj ni ove, kao ni prošle godine nije prijavljen nijedan slučaj groznice zapadnog Nila
Ova informacija potvrđena je u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske nakon što je institut "Batut" iz Beograda proteklog vikenda registrovao prvog zaraženog pacijenta.
Specijalista epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Nina Rodić Vukmir upozorila je da se virus zapadnog Nila prenosi ugrizom komarca, a ne putem kontakta sa ljudima ili sa zaraženim pticama.
"Za groznicu zapadnog Nila je karakteristično da se infekcija uglavnom odvija bez simptoma ili su oni blagi i nespecifični. Simptomi nastaju tri do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca što je period inkubacije. Približno 80 odsto zaraženih osoba nema nikakve simptome", objasnila je Vukmirova.
Ona je dodala da 20 odsto zaraženih osoba ima blaže simptome kao što su temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima, mučnina, povraćanje i ponekad oticanje limfnih žlijezda ili osip po tijelu.
"Simptomi traju kratko ili četiri do sedam dana. Teška klinička slika sa zahvatanjem centralnog nervnog sistema /meningitis, encefalitis/ javlja se kod manje od jedan odsto inficiranih. Nema specifične terapije kao ni vakcine protiv groznice zapadnog Nila", istakla je Vukmirova.
Ona je objasnila da je sprečavanje ujeda komarca najlakši i najefikasniji način prevencije bolesti izazvane ovim virusom.
"Prilikom boravka u prirodi trebalo bi koristiti insekticide na otkrivenim dijelovima tijela, nositi odjeću koja pokriva noge i ruke, ne izlagati se komarcima u sumrak i u zoru, uništavati te insekte zaprašivanjem naseljenih područja, koristiti zaštitne mreže na vratima, prozorima i oko kreveta, podesiti klima-uređaje na niže temperature kao i sobne insekticide", savjetuje Vukmirova.
Ona je navela da se smanjenje broja komaraca na otvorenom postiže isušivanjem izvora stajaće vode u kojima komarci mogu da polože jaja.
"Najmanje jednom nedjeljno treba isprazniti vodu iz saksija za cvijeće, kanti, buradi i limenki. Svakodnevno treba mijenjati vodu za kućne ljubimce. Ukloniti odbačene gume i druge predmete u kojima voda može da sa nakuplja. Provjerite i da li krovni oluci pravilno odvode vodu i očistite ih na proljeće i jesen. Hlorišite bazene za plivanje, spoljne saune i tople kupke", poručila je Vukmirova.
U Srpskoj se 2014. godine pretpostavljalo da 10 lica sa područja Banjaluke, Doboja i Trebinja vjerovatno ima groznicu zapadnog Nila.
"Svi su bili dijagnostikovani u Zavodu za mikrobiologiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske i vode se kao vjerovatni slučajevi u skladu sa međunarodnom definicijom slučaja zaraznih bolesti", rečeno je Srni u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.
U Institutu napominju da nijedan slučaj nije potvrđen.
Direktor Instituta "Batut" Dragan Ilić rekao je da da u tom istitutu imaju podatke da je na široj teritoriji Srbije zabilježeno prisustvo virusa groznice zapadnog Nila, što govori da je neophodno intenzivno tretirati komarce i preduzimati mjere da se građani zaštite od njihovih uboda.