• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Džefri Saks: Raketa "Orešnik" je signal za uzbunu, ali SAD nastavljaju da provociraju Moskvu

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Lansiranje najnovije ruske rakete srednjeg dometa "orešnik" je signal za uzbunu za Zapad, ali SAD nastavljaju da prave greške i provociraju Moskvu, izjavio je profesor Univerziteta Kolumbija DŽefri Saks.

 Džefri Saks Izvor: Shutterstock

"To je bio signal za uzbunu, iako smo i prije toga imali imali mnogo razloga da ne spavamo", rekao je ovaj poznati američki ekonomista.

On je podsjetio da su se američke vlasti same povukle iz sporazuma o kontroli naoružanja sa Rusijom, što je postalo destabilizujući faktor koji je imao negativne posljedice.

"SAD su se povukle iz sporazuma i sada imamo novo rusko dostignuće koje će biti pušteno u masovnu proizvodnju. To je veoma tužno i opasno, veoma rizično i mi u SAD nastavljamo da pravimo greške i provociramo", istakao je Saks.

Prema njegovom mišljenju, dalja eskalacija sukoba u Ukrajini mogla bi se zaustaviti jednim telefonskim pozivom između SAD i Rusije, prenio je "Sputnjik".

"Moglo bi se razgovarati o sporazumu sa Rusijom koji bi usmjerio SAD i Rusiju na put okončanja ovog rata. To je moguće čak i sa jednim telefonskim pozivom", naveo je Saks.

On je objasnio da je "dublji razlog" sukoba u Ukrajini neumorna želja SAD da prošire NATO do granica Rusije sa Ukrajinom.

"Rekao bih Amerikancima da je to kao kada bi Rusija željela da ima vojne baze u Meksiku do rijeke Rio Grande", naveo je Saks.

On se saglasio sa ocjenom da SAD nisu samo odobrile Kijevu da izvodi napade američkim raketama dugog dometa "atakams" u dubinu ruske teritorije, nego faktički same izvode te napade.

"Ukrajina ne može da koristi te rakete bez aktivnog učešća SAD u programiranju meta i operacija ciljanja. To rade SAD", istakao je američki profesor.

On je ocijenio da SAD i NATO sada nemaju normalno rukovodstvo, jer se ne zna ni ko donosi odluke u SAD, što je, kaže, zaista zabrinjavajuće.

(SRNA)

Povezano

Tagovi

SAD

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE