Od ponosa nekadašnje Jugoslavije, ergela bosanskih brdskih i arapskih konja "Borike" kod Rogatice postala je pravo mučilište za ove prelijepe životinje, ali i leglo mutnih radnji, pišu "Nezavisne novine".
Na osnovu više prijava koje su došle na adresu Međunarodnog udruženja uzgajivača bosanskog brdskog konja, komisija u sastavu doktor Matjaž Mesarić, voditelj uzgajivačkog programa Udruženja, Anton Dolinšek, predsjednik Udruženja, i Enver Žiga, predsjednik Upravnog odbora, došla je do užasnih saznanja.
"Zatekli smo dvije grupe konja kako pasu u blizini nekadašnjih štala, koje su srušene. U prvoj većoj bili su bosanski brdski konji, 14 kobila, jedan pastuh linije Barut i pet ždrebadi, od kojih troje ranjeni od napada vukova, znači ukupno 20 konja. U drugoj grupi bili su arapski konji. Grupu je sačinjavalo osam kobila, jedan pastuh linije Mabrouk i jedno ždrijebe, što je ukupno 10 konja", govore članovi komisije.
Zbog nekontrole i boravka u prirodi, troje ždrebadi su napali vukovi i nanijeli im teže povrede, od kojih su, kako se navodi, jednom i otkinuli dobar dio lijevog buta.
"Niko nije dolazio da pozove veterinara i da mu se pomogne. Pitanje je koliko će ždrebadi preživjeti. Zahvaljujući obilnoj i dobroj paši ostatak konja je u dobroj kondiciji iako su nam mještani kazali da ih niko ne obilazi i kontroliše, niti im donose hrane ili zobi. Takođe su nam rekli da prošlu zimu konje vlasnici nisu uopšte hranili pa su jedva prezimili, a izgleda da je bilo i uginuća od gladi", naveli su iz komisije.
Kako kažu, situacija ni pred ovu zimu nije ništa bolja, po njihovim saznanjima za sljedeću zimu nije obezbijeđena niti jedna bala sijena. Na ergeli je, po riječima upućenih, nekada bilo i oko 350 konja, samo prošle godine je prodano njih preko 70, gdje, kome i u koju svrhu ne zna se. Koliko su u pitanju mutne radnje pokazuje i činjenica da niko, pa ni iz resornog ministarstva, ne zna u čijem je vlasništu ergela trenutno.
Kako prenose Nezavisne, poslije privatizacije preprodana je najmanje tri puta.
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da su formirali komisiju koja u ponedeljak ide na ergelu, ali da ne mogu puno uraditi pošto se radi o privatnoj imovini.
"Ministarstvo je odmah po dobijanju informacija od strane pojedinaca i medija formiralo ekspertski tim koji ima zadatak da utvrdi stanje konja u 'Borikama', rasnu pripadnost, zdravlje, brojno stanje, veterinarsko-sanitarne uslove. Taj tim bi trebalo da bude na terenu, u ergeli, u ponedjeljak. Razmotrićemo mjere u smislu egzistencijalne i biološke zaštite rase bosanskog brdskog konja, ali opet ponavaljam moramo uzeti u obzir da je u pitanju privatna imovina", navodi Aleksandar Macanović, portparol ovog ministarstva, i dodaje da će Ministarstvo učiniti sve da bi se zaštitila autohtona rasa konja.
"Mi ćemo učiniti sve što možemo, ali treba se razriješiti i činjenica kako je ergela uopšte prešla u privatno vlasništvo i toliko puta bila preprodavana", kaže on.
Ipak, ljubitelji plemenite životinje kažu da apsolutno niko ne može da uništi nacionalno blago samo zato što je u njegovim rukama.
"Pričamo o privatnom vlasništvu i nije problem, ali ne možeš ti da uništiš nacionalno blago samo zato što je u tvojim rukama, nadležno ministarstvo i entitet moraju da reaguju. Imamo Zakon o zaštiti životinja, radi se autohtonoj rasi, mora postojati neki način, to je sigurno", jasna je Katarina Jovanović iz Konjičkog kluba "Paddock" iz Banjaluke.
I Jovanovićeva, koja je čitav život na neki način s konjima i u konjičkom sportu, kaže da više ne može doći do informacije ko je vlasnik ergele.