• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nema novca za edukaciju ljekara

U Republici Srpskoj (RS) nema dovoljno edukovanog i stručnog kadra zbog čega su pacijenti prinuđeni da se liječe u inostranstvu.

 Nema novca za edukaciju ljekara Izvor: MONDO

To iziskuje ogromne troškove koji se na godišnjem nivou kreću između 25 i 27 miliona KM, kažu u Fondu zdravstvenog osiguranja RS.

Zamjenik izvršnog direktora u Sektoru za razvoj zdravstvenog osiguranja u Fondu Biljana Obradović ističe da bi ta cifra sigurno bila manja da Srpska ima potreban kadar, pišu "Nezavisne novine" u broju od petka.

Predsjednik Međunarodne asocijacije doktora medicine za jugoističnu Evropu Miodrag Femić rekao je da je logično da doktori nisu dovoljno edukovani kad sve simpozijume, kongrese i radionice koji se održavaju moraju sami da plate, i to prosječno od 700 do 1.200 KM. Osim toga, nemaju čak ni plaćeno odsustvo s posla, već moraju da uzimaju slobodan dan.

"Nama trenutno edukacija nije glavni problem, već to što uskoro nećemo imati uopšte doktora, a kamoli specijalista i hirurga. Oko pet odsto svih specijalista koje imamo uskoro će otići u Sloveniju, koja je nedavno objavila poziv sa vrlo primamljivim uslovima, u kojem traži ljekare iz regiona", upozorava Femić.

On je naveo da u RS trenutno ima oko 1 700 doktora, a da će ih - s obzirom na to da platu dobijaju sa zakašnjenjem od mjesec dana i da je upitno kada će je dobiti - sigurno biti sve manje i manje. "To najbolje pokazuje podatak da svaki od doktora u RS dnevno liječi po 60 pacijenata, a zakonom je dozvoljeno 20", dodao je Femić.

Predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti RS Milenko Granulić rekao je da je evidentno da RS treba stručnjaka i da je osnovni problem to što svako ko želi da se edukuje mora sam to da plati.

"Edukacija zdravstvenih radnika trebalo bi da ide u korak s tehnologijom, što kod nas nije slučaj, pa znam da smo `uvezli` oko deset radiologa, jer naši ne znaju raditi na novim uređajima", naglasio je Granulić.

Pomoćnik ministra zdravlja za bolnički sektor Milan Skrobić kaže da su stručnjaci za radioterapiju "uvezeni" iz inostranstva zato što RS doskoro nije ni pružala ovu uslugu."Mi kada ugovaramo nabavku nove i savremene opreme, ugovaramo i obuku i edukaciju za doktore i tehničare koji će raditi na toj opremi", naveo je Skrobić.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE