• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Problemi u BiH kočnica ekonomskog rasta

Zastoj u formiranju vlasti na nivou BiH i Federacije BiH utiču na ekonomski rast upozorava šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli.

 Problemi u BiH kočnica ekonomskog rasta Izvor: MONDO

Zastoj u formiranju vlasti na nivou BiH i Federacije BiH, te kašnjenja u vezi sa usvajanjem budžeta i donošenjem bitnih odluka za provođenje strukturalnih reformi utiču na ekonomski rast, otvaranje novih radnih i na blagostanje građana - upozorava šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli.

"Do sada je bilo nekih makropozitinih znakova, uglavnom vezanih za izvoz. Međutim, tu su brojni i vanjski i unutrašnji faktiri kojima je potrebno posvetiti pažnju, jer bi, u protivnom, 2011. godina mogla biti veoma teška", izjavio je Mantovaneli Srni.

Prema njegovim riječima, ako se pogleda statistika, i BiH i entiteti - Republika Srpska i Federacija BiH - suočavaju se sa vrlo napetom fiskalnom situacijom, što djelimično objašnjava zašto nije postignut dogovor o budžetu zajedničkih institucija za ovu godinu.

Mantovaneli navodi da je već 2007. godine u BiH postojao određeni fiskalni deficit, što ukazje na to da je globalna finansijska kriza samo povećala problem koji je već postojao.

"Ako gledate sa fiskalnog stanovišta, svi oni pozitini pomaci koji su se dešavali sa uvođenjem PDV-a, ekonomskim rastom 2005. i 2006. godine, svi ti prihodi su se uglavnom potrošili na tekuće rashode, a da nije uloženo u investicije, u nešto što bi dovelo do dodatnog rasta“, istakao je Mantovaneli.

On je upozorio da poslovanje bez usvojenih budžeta na svim nivoima vlasti u BiH nije dobro, podsjetivši da je zbog toga blokiran stend-baj aranžman sa MMF-om, novac EU, a u krajnjoj liniji i budžetska podrška Svjetske banke, ukoliko nema jasnog fiskalnog okvira.

Kada je riječ o budžetskoj pomoći Svjetske banke za ovu godinu, Mantovaneli je rekao da će se vlasti u BiH morati dobro potruditi da je dobiju, odnosno moraće zauzvrat da provedu određene reforme.

"Neće biti nimalo jednostavno pristupiti tim sredstvima. Da bi se to desilo, želimo biti uvjereni da će organi vlasti zaista provoditi određeni reformski program, posebno u socijalnom sektoru", istakao je Mantovaneli dodavši da su prošle godine usvojeni zakoni vezani za uvođenje imovinskog cenzusa za gotovinske transfere, ali da se ne primijenjuju.

Prema njegovim riječima, Svjetska banka je otvorena za razgovore vezane za podršku budžetima u BiH, ali oni moraju početi odmah, ako se želi da ta sredstva budu dostupna u 2011. godini.

Govoreći o programu partnerstva Svjetske banke sa BiH za ovu godinu, Mantovaneli je rekao da se o tome još ne može konkretno govoriti, jer nije formirana vlast na svim nivoima u BiH, ali da postoji zainteresovanost Republike Srpske i Federacije BiH za rad na unapređenju konkurentnosti ekonomije i na socijalnoj inkluziji.

"U okviru ove dvije šire kategorije razgovarali smo i o navodnjavanju, kao jednom od prioriteta, zatim će tu biti uključena i plovnost rijeke Save. Repubika Srpska takođe je tražila da radi sa nama na ubrzanju provođenja kreditne linije od 70 miliona dolara za mala i srednja preduzeća, koja je već ranije odobrena", pojasni je Mantovaneli.

On je rekao da je Srpska posebno zainteresovana za novi program koji će se baviti pitanjima navodnjavanja i zaštite od poplave, te upravljanje vodnim resursima, kao i da se u Svjetskoj banci upravo vrše pripreme za taj projekat.

Šef Kancelarije Svjetske banke u BiH navodi da bi implementacija tog projekta mogla početi naredne godine, da bi u prvoj fazi njegova vrijednost mogla biti oko 40 miliona dolara, dodavši da iznos može biti i veći, što će zavisiti od interesovanja drugih donatora i njihovih grant sredstava.

"Za srednjoročni period nemamo još ništa definisano, međutim postoje određene ideje za unapređenje energetske efikasnosti u BiH, nastavak projekta registracije zemljišta i katastra, te projekti koji se odnose na šumarstvo, infrastrukturu koja bi poboljšala ekološku održivost gradova ..", rekao je Mantovaneli Srni.

On je naglasio da u BiH postoji veliki potencijal, i ako bi se zemlja mogla prebaciti iz stadijuma mirovanja, u kome je sad, u stadijum ubrzanih aktivnosti, BiH bi, sa svojim prirodnim resursima, lokacijama, ljudskim resursima i drugim prednostima koje ima, mogla ostvariti rast po pristojnoj stopi i unaprijediti život svojih građana, dodavši da to zavisi od izabrane vlasti u zemlji.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE