• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sud odobrio izručenje "škorpiona" Srbiji

Sud u Grenoblu odlučio je da bivši "Škorpion" osumnjičen za egzekuciju Bošnjaka u Srebrenici 1995, može biti izručen Srbiji.

 Sud odobrio izručenje "škorpiona" Srbiji Izvor: MONDO

Izvor Frans presa u sudu u Grenoblu kaže da Milorad Momić ima rok za žalbu od tri dana na odluku suda koja je donijeta juče.

Kako su precizirali ti izvori, rok za žalbu na tu odluku suda koja je juče donijeta, jeste tri dana.

Momić (47), koji ima hrvatsko državljanstvo i koga potražuje i Hrvatska, uhapšen je 31. januara 2011. na francuskim Alpima gdje je više godina boravio koristeći lažni identitet. Kako je saopštila policija, krio se u Francuskoj pod pseudonimom Gi Monije.

Srbija je početkom februara uputila Francuskoj molbu za izruženje Momića.

Izručenje Momića takođe je zatražila Hrvatska zato što ga sumnjiči za ratne zločine na području istočne Slavonije.

Zamjenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić pozdravio je odluku francuskih vlasti i najavio nastavak postupka protiv Momića.

Vekarić je rekao da je istraga protiv Momića bila u prekidu zbog njegovog bjekstva, ali da će ponovo biti uspostavljena čim bude izručen Srbiji.

Ocjenivši da je predmet "Škorpioni" promovisao Srbiju u svijetu veoma negativno, Vekarić je izrazio nadu da će pravda za žrtve Momićevim hapšenjem i procesuiranjem biti bar djelimično postignuta.

Za Momićem se tragalo zbog sumnje da je u selu Trnovu u julu 1995. godine učestvovao u strijeljanju šest muslimanskih civila iz Srebrenice među kojima su bila i tri maloljetnika.

Zbog tog zločina četvorica pripadnika Škorpiona osuđena su 2007. godine u Srbiji na ukupno 50 godina zatvora.

Jedinica Škorpioni dospjela je u žižu interesovanja srpske javnosti početkom juna 2005. godine kada je u sudnici Haškog tribunala pušten snimak pogubljenja šestorice srebreničkih Muslimana u Trnovu, u BiH.

O jedinici "Škorpioni" prvi put se čulo na suđenju njenim pripadnicima Saši Cvjetanu i Dejanu Demiroviću, optuženim za ubistvo 19 albanskih civila 28. marta 1999. u Podujevu, žločin zbog kog su kasnije uhapšena još četvorica pripadnika jedinice.

Cvjetan je pravosnažno osuđen na 20 godina zatvora, a Demirović oslobođen optužbi.

Tokom tih procesa nekoliko svjedoka je navelo da su "Škorpioni" imali oko 150 pripadnika, dok je policijski general Miroljub Stevanović svjedočio da su "Škorpioni" formirani na početku oružanih sukoba u bivšoj Jugoslaviji kao "regularna jedinica" vojske tadašnje Republike Srpske Krajine (RSK).

Jedinica je tokom rata do 1995. godine djelovala u Hrvatskoj i BiH, nakon čega se njeno ljudstvo razišlo, da bi se početkom NATO bombardovanja 1999. godine ponovo aktiviralo radi dejstava na Kosovu i Metohiji.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE