• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Još uvijek bez kazni za "Bljesak"

Danas se navršava 16 godina od hrvatske vojne akcije "Bljesak", u kojoj je ubijeno i nestalo 283 Srba, a iz zapadne Slavonije protjerano 15 000.

 Još uvijek bez kazni za "Bljesak"  Izvor: MONDO

Sjećanje na srpske žrtve u akciji "Bljesak" biće obilježeno služenjem parastosa u crkvi Svetog Marka u Beogradu i u crkvi Pokrova Presvete Bogorodice u Gradišci, gdje će po šesnaesti put sa "mosta spasa" biti spušteni vijenci u rijeku Savu.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik položiće vijenac na spomen-ploču ispred hrama Pokrova Presvete Bogorodice u Gradišci, a potom sa mosta u Gradišci spustiti vijenac u rijeku Savu.

Obilježavanje šesnaestogodišnjice od egzodusa 15 000 Srba iz zapadne Slavonije u operaciji hrvatske vojske "Bljesak" u Gradišci organizuje Udruženje Srba protjeranih iz zapadne Slavonije i opština Gradiška, a u Beogradu Udruženje porodica nestalih i poginulih iz Krajine i Hrvatske, sa sjedištem u glavnom gradu Srbije.

Hrvatske oružane snage izvršile su 1. i 2. maja agresiju na Krajinu, odnosno na zapadnu Slavoniju, iako je to područje bilo od početka 1992. godine pod zaštitom međunarodnih snaga.

U akciji "Bljesak" protjerano je 15 000 Srba, koliko ih je u to vrijeme živjelo u zapadnoj Slavoniji, a ubijeno je ili nestalo 283 ljudi, od čega 57 žena i devetoro djece.

Dok su Srbi bježali preko "mosta spasa" na rijeci Savi prema Republici Srpskoj, Hrvatska vojska ih je gađala avionskim bombama, maljutkama iz helikoptera, topovskim granatama i snajperskim mecima. Ranjenici su gaženi tenkovskim gusjenicama ili dokrajčivani noževima.

Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas", Hrvati su pokupili i pokopali 168 ubijenh Srba, najviše pod oznakom "nepoznat", od kojih su u toku 2010. godine ekshumirali posmrtne ostatke 52 lica - 28 iz Medara i 34 iz Okučana.

Od ukupnog broja žrtava, do sada je riješena sudbina samo 47 lica. Od toga 37 na području Republike Srpske, bilo da su avionskim bombama ili artiljerijskim granatama ubijeni na desnoj obali Save, bilo da su na tu stranu rijeke mrtvi prevezeni ili umrli od zadobijenih povreda.

Ostalih 10 identifikovani su u martu ove godine, svi žitelji sela Medari, među kojima i sedam članova porodice braće Vuković Ranka i Milutina, njihovih supruga i troje djece.

Civili, koji nisu mogli ili nisu željeli napustiti svoja ognjišta, ako su imali sreću da prežive, smješteni su u logore za civile, a za to vrijeme pravoslavne svetinje i srpska imanja su opljačkana, opustošena i uništena.

Oko 1 450 pripadnika Srpske Vojske Krajine je zarobljeno, većina na prevaru uz pomoć snaga UN, a hrvatski sudovi su osudili veliki broj Srba na dugogodišnje kazne zatvore za razne ratne zločine. Nekoliko desetina zarobljenika prošlo je višegodišnje specijalne torture u logoru "Lora" u Splitu.

Hrvatski generali Petar Stipetić, Imre Agotić, Luka Džanko, Marijan Mareković, Mladen Kruljac i brigadir Galješević, koji su, po nalogu Franje Tuđmana, Gojka Šuška i Janka Bobetka, isplanirali i izveli akciju pod zvučnim nazivom "Bljesak", još su na slobodi, ovjenčani slavom hrvatskih nacionalnih heroja.

Haško tužilaštvu nikada nije otvorilo intenzivnu istragu za ovaj zločin, nego je zbog granatiranja Zagreba, kao odmazde za ovu hrvatsku akciju, tadašnji predsjednik RSK Milan Martić osuđen u Hagu na 35 godina zatvora.

Hrvatsko tužilaštvo je odbacilo jedinu podnesenu krivičnu prijavu za ratne zločine u ovoj akciji i to protiv generala Mladena Kruljca, koji je u to vrijeme bio komandant Treće gardijske brigade Hrvatske vojske. Odbačena je i prijava protiv vojnika Tomislava Abramovića, koji je po naređenju Kruljca snajperom ubio srpskog civila Miroslava Vučkovića iz Okučana.

MUP Republike Srpske u toku 2008. godine podnio je krivične prijave Tužilaštvu BiH protiv najviših predstavnika Hrvatske vojske i policije za ratne zločine počinjene nad Srbima na području zapadne Slavonije i Republike Srpske za vrijeme akcije "Bljesak", ali je predmet još u "fazi analize".

Tužilaštvo za ratne zločine Srbije otvorilo je pretkrivični postupak za krivično djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva počinjenog u selu Medari, u kojem je u akciji "Bljesak" izmasakrirano 23 stanovnika, među kojima je 12 žena i troje djece starosti od osam do jedanaest godina.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE