• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Konferencija TI: Kako se boriti protiv korupcije u BIH?

Na regionalnoj konferenciji u Sarajevu raspravljano je o nezavisnosti civilnog društva u zemljama regiona, te o objektivnosti medija i korupciji...

 Konferencija TI: Kako se boriti protiv korupcije u BIH? Izvor: MONDO

Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) i međunarodna organizacija Civil Rights Defenders održali su 22. i 23. novembra dvodnevnu regionalnu konferenciju pod nazivom Uloga civilnog društva, građana i medija na Zapadnom Balkanu: Izazovi kao prilika.

Na konferenciji su okupljeni predstavnici civilnog društva i medija iz BiH, Hrvatske, Srbije, Albanije, Kosova, Crne Gore i Makedonije, koji se bore protiv korupcije i kršenja ljudskih prava.

Osnovni cilj konferencije bio je prije svega poređenje stanja civilnog društva i njihove efikasnosti u nadzoru nad radom vlasti i zaštiti prava građana u zemljama regiona, te preispitivanje uloge organizacija civilnog društva u okolnostima gdje njihova moć slabi.

Naime, pri samom otvaranju konferencije u pozdravnim riječima Goran Miletić, regionalni direktor CRD za Zapadni Balkan, kao i Emir Đikić, predsjedavajući Odbora direktora TI BiH, dali su generalnu ocjenu da bez obzira na napore i pritisak civilnog društva na institucije vlasti, njihov efekat slabi. Kada je riječ o BiH, zaključak je da je civilno društvo bilo življe i jače prije 15 godina, nego danas.

Munir Podumljak, direktor Partnerstva za društveni razvoj, organizacije koja se u Hrvatskoj veoma aktivno bori protiv korupcije, dao je presjek nevladinih organizacija koje, kako bi ispunile projektne ciljeve, veoma često uspostavljaju partnerstva sa vlašću, upravo onom koja se navodi kao razlog korupcije, a da se u isto vrijeme ne uspostavljaju koalicije sa građanima čije bi interese te organizacije trebalo da zastupaju.

Prvi dan konferencije bio je posvećen i analizi stanja slobode i nezavisnosti medija i njihove uloge zastupanju prava građana od strane civilnog društva, s obzirom na to da se bez slobodnih medija ne može očekivati uspješna borba protiv korupcije. Zakonski okvir koji ograničava novinare u radu, kao i vlasništvo nad medijima u velikoj mjeri su ugrozili nezavisnost i objektivnost medija.

"Veliki problem regiona predstavljaju promjene vlasništva nad medija koje su dovele do gašenja mnogih medija koji su predstavljali glavnu kritiku vlasti. S druge strane, vlasnici medija su veoma često povezani sa političkim strankama, što je dovelo do toga da se nakon promjene vlasnika mijenja kompletna uređivačka politika mnogih medija. Tradicionalni mediji, kao što su televizija i štampa sve su više postali opterećeni vlasničkim, ali i političkim interesima, dok je najveća prilika za slobodu medija, kao i izvještavanje o problemima koji dotiču sve građane, prepoznata u novim medijima, web portalima koji sve više preuzimaju ulogu izvora informacija i u podsticanju online aktivizma putem društvenih mreža", zaključeno je prvog dana.

Drugi dan konferencije bio je posvećen zaštiti pojedinaca koji se usude prijaviti korupciju i kršenje ljudskih prava. Vesna Balenović, predsjednica udruge Zviždači iz Hrvatske prenijela je svoja iskustva i pritiske koje je trpila nakon što je prijavila korupciju u INA-i za koju je radila i u kojoj je zbog te činjenice dobila otkaz.

Bez obzira na teškoće i napade, ipak je uspjela otkriti korupcijsku aferu te protiv INA-e dobiti presudu na sudu, dajući primjer i drugima da se jedna osoba ipak može boriti protiv sistema. Na konferenciji je predstavljen i portal Pištaljka iz Srbije čija svrha je upravo da prima dojave o koprupciju unutar različitih institucija, ali podaci do kojih su došli iz Srbije su ipak poražavajući - samo 2,5 odsto zaposlenih je spremno da prijavi korupciju unutar institucije. 

Tema drugog dana konferencije bila je i Online aktivizam - Budućnost je počela, gdje se vodila rasprava o uticaju društvenih medija na građanski aktivizam, kako u Bosni tako i u svijetu.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE