• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Silovane Srpkinje traže pravdu

Srpske žene koje su kao maloljetnice silovali hrvatski vojnici 1992. godine na području Odžaka traže da zločinci konačno odgovaraju za svoja zlodjela.

 Silovane Srpkinje traže pravdu Izvor: MONDO

Za seksualna zlostavljanja, kojima su svakodnevno bile izložene od maja do jula 1992. godine, optužuju pripadnike Hrvatskog veća odbrane i jedinice "Vatreni konji".

Zona djelovanja ove jedinice bila je u nekadašnjem srpskom selu Novi Grad, gdje su se nalazili žene i djeca, dok su muškarci bili u logorima u osnovnoj školi i fabrici "Strolit" u Odžaku.

Dvije žrtve, jedna je tada imala 14, a druga 17 godina, ispričale su Srni kroz kakve su torture prolazile sve dok nisu izašle na teritoriju koja je bila pod kontrolom Vojske Republike Srpske.

Jedna od njih priča da je kao sedamnaestogodišnja djevojka sa još tri žene bila izložena višečasovnim silovanjima tokom puna tri mjeseca. Za to vrijeme, ističe, nijednom se nisu okupale, niti su imale šta da jedu. Kada je srpska vojska pronašla, imala je nešto više od 30 kilograma.

Njih četiri su sa djecom, a ona je tada imala bebu, jedno vrijeme bile zatočene u privatnom stanu u Odžaku. Tu su bile izložene najgorim seksualnim zlostavljanjima.

Prema njenim riječima, jednom su u stan upala četvorica muškaraca, među kojima je bio i njen komšija, zatvorili su prozore i vrata, navukli zavjese i paravane i iživljavali se nad njima na sve moguće načine.

"Mi smo plakale i dozivale u pomoć, ali na to niko nije reagovao. Taj pakao je trajao dva-tri sata i za to vrijeme silovali su nas više puta, prebacujući nas jedan drugom, kao da smo životinje", prisjeća se ona i napominje da je njen suprug tada bio zatočen u logoru u Odžaku. Poslije tog događaja prebačene su u jednu kuću, gdje su silovanja nastavljena.

Ona smatra da je zastrašujuće to što niko od zločinaca još nije odgovarao niti se išta preduzima da se to promijeni.

Potresna je i činjenica, kaže, što oni koji su joj uništili mladost žive udaljeni na 20-tak kilometara od nje i njene porodice.

"Spremna sam da pred sudom svjedočim o svemu što sam proživjela sa ostalim ženama. Sada želim samo jedno - da ih vidim iza rešetaka", završava nesrećna žena svoju tužnu priču.

Druga žrtva imala je samo 14 godina kada su je silovali pripadnici "Vatrenih konja".

Odveli su je iz kuće u koju se sakrila sa nekoliko žena i djevojaka i silovali. Poslije toga nekoliko puta je, priča, bila žrtva uniformisanih hrvatskih vojnika kojima je jedini cilj bio da se iživljavaju nad bespomoćnim srpskim ženama.

Ova sada 34-godišnja žena ne plaši se suočavanja pred sudom sa zločincima, ali na to čeka već dvije decenije.

Kaže - predugo je to i pita ima li i za njih pravde. Ne može da razumije da je Tužilaštvo BiH i gluvo i slijepo za srpske žrtve u Posavini.

Na području Odžaka tokom proteklog rata silovano je 60 Srpkinja, od kojih je najstarija imala 60 godina, a najmlađa samo deset godina. Prema onome šta je poznato, djevojčicu je silovao hrvatski vojnik u crnoj uniformi sa slovom "U" na kapi.

Iako su prisutni u kući, u kojoj je bila, pokušali da je odbrane, nisu uspjeli.

Udruženje logoraša "Odžak 92" posjeduje dokumentaciju da su pripadnici jedinice "Vatreni konji" silovali Srpkinje u logorima u Odžaku i u selu Novi Grad. Ova jedinica djelovala je u sastavu 102. Odžačke brigade.

Silovanja na tom području pominju se i u izvještaju Policijske stanice u selu Novi Grad za 5. 6. juni 1992. godine, koji je potpisao pomoćnik komandira S. Brkić. Faksimil ovog izvešataja nalazi se u posjedu Srne.

Tu je, između ostalog, navedeno ime žene kojoj je izdata potvrda da ide u Dom zdravlja u Odžaku, jer joj je bila potrebna ljekarska pomoć nakon što ju je silovalo pet muškaraca u maskirnim uniformama.

Iz izvještaja je viljdivo da je o dešavanjima na tom prostoru od 8. maja do 15. jula 1992. godine bio upoznat i Dom zdravlja u Odžaku pošto su žrtve tražile ljekarsku pomoć s obzirom da ih je istovremeno zlostavljalo po nekoliko muškaraca.

Zabilježeno je i da se istog dana pred zgradom policije okupilo četrdesetak žena sa djecom, koje su plakale i tražile da ih zaštite od siledžija i pljačkaša. Niko im nije pomogao, pa su se na kraju vratile kućama.

Da su silovanja Srpkinja odobravana i u komandama, svjedoče pisane "potvrde", čije faksimile posjeduje Srna.

Njih je potpisivao komandant pozadine Ahmet Čaušević. Tim dokumentima potvrđivano je "pravo" interventnim vodovima iz Zagreba i Sijekovca da mogu privesti "osobe ženskog pola" (čija imena su precizno navedena) "u korist muškog pola".

"U slučaju opiranja dozvoljena je upotreba sile", navodi se u "potvrdi".

Predsjednik Udruženja logoraša "Odžak 92" Milan Miletić rekao je da su, prema podacima kojima raspolaže, silovanja vršili upravnik odžačkih logora Anto Golubović, zatim Ilija Jurić zvani "Bekrija", Marjan i Mato Brnić, Marko Kaurinović zvani "Patak", Jurica Božić, Josip Tolić... To potvrđuju i same žrtve.

"O preživjelim strahotama srpskih žena u Odžaku postoji određena medicinska dokumentacija, koja nam je trenutno nedostupna", kaže Miletić i dodaje da su mnoge žene, nakon što je Vojska Republike Srpske oslobodila Odžak, prebačene u logore na području opštine Brodu, gdje su nastavljena zlostavljanja.

Prema njegovim riječima, najvažnije je da silovanim ženama bude priznat status civilne žrtve rata u Republici Srpskoj.

S obzirom da za silovanja na području Odžaka niko nije odgovarao, Miletić pita kako je moguće da već 20 godina domaće pravosuđe ne pokazuje nimalo interesovanja za ono što su preživjele Srpkinje iz ovog kraja.

Poslije rata silovane žene su u nekoliko navrata davale izjave nadležnima koji su se bavili istraživanjem ratnih zločina i opisivale sve ono što su tokom zatočeništva preživjele na ovom području, ali je sve ostalo na datim izjavama.

U Okružnom tužilaštvu u Doboju Srni je ranije potvrđeno da je ovo tužilaštvo proslijedilo 45 predmeta protiv 117 lica osumnjičenih za ratne zločine počinjene uglavnom nad pripadnicima srpskog naroda u logorima u Odžaku 1992. godine.

Tužilaštvo Posavskog kantona prikuplja dokaze u tri predmeta protiv tri lica za koja, kako navode, postoje osnovi sumnje da su počinili ratni zločin, dok su 42 predmeta proslijeđena Tužilaštvu BiH na ocjenu.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE