• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zaustavljeno rušenje Starog hrasta

Radnici "Tamarisa" počeli rušenje Starog hrasta u Bajaluci po nalogu gradskih vlasti, ali se u međuvremenu odustalo od kompletnog rušenja.

 Zaustavljeno rušenje Starog hrasta Izvor: MONDO

Rušenje Starog hrasta je počelo jutros, na očigled malobrojnih građana koji su se okupili u znak nezadovoljstva, a nakon brojnih prmjedbi građana i poziva nadležnima u Gradskoj upravi odustalo se od rušenja cijelog stabla koje je bilo planirano.

"Dobili smo nalog da ga srušimo", potvrdili su MONDU radnici na terenu da bi pola sata kasnije rekli da je portignut dogovor da se srežu grane i da se ostavi deblo.

Kako su rekli radnici "Tamarisa", drvo odsječenih grana Starog Hrasta biće iskorišteno za ogrjev porodica poginulih boraca.

Simptomatično je da se ovo događa par dana poslije sigurne pobjede SNSD-a u Banjaluci. Svjesni smo da se grane suše i da počinju da otpadaju ali smo zvali nadležne u gradskoj upravi i rekli im da je bolje da ne diraju deblo, jer je u njihovom planu bilo da se sruši čitavo deblo, ali evo sada smo dobili informaciju od radnika da bi trebali da ostave deblo, koje je simbol 'skresanog otpora'“, rekao je Tihomir Dakić, član Centra za životnu sredinu.

On je pozvao Šumarski da ispita da li su prošlogodišnje mjere za revitalizaciju Starog hrasta pomogle ili su učinile da drvo još brže propadne jer postoje priče o sipanju određenih tvari u tlo da bi se hrast što prije osušio.

Iz Administrativne službe Grada Banjaluka tvrde da su radnici "Tamarisa" danas sjekli grane Starog hrasta iz bezbjednosnih razloga.

"Administrativna služba Grada Banja Luka obavještava javnost da su tokom dana radnici preduzeća „Tamaris" zaduženi za održavanje javnog zelenila u gradu Banjoj Luci, obavili orezivanje suvih grana na stablu hrasta lužnjaka u Ulici Svetozara Markovića kod broja 10 - iz bezbjednosnih razloga.

Prema informacijama Odjeljenja za komunalne i stambene poslove i poslove saobraćaja, usljed nedavnog nevremena koje je zahvatilo područje grada, došlo je do pada grana sa stabla, koje su oštetile automobile, prozore i krovove stambenih objekata u neposrednoj blizini stabla. Kako bi se otklonila opasnost od daljeg lomljenja i pada grana bilo je neophodno preduzeti navedene mjere"
, navodi se u odgovoru koji je dostavljen redakciji MONDA na pitanje da li su gradske vlasti izdale jutros  nalog za rušenje Starog Hrasta i da li će on na koncu biti srušen.

Rušenju Starog hrasta protive se mnogi građani Banjaluke, među kojima je i Radomir Savić, koji se od početka njegovog propadanja bori za očuvanje ovog simbola grada.

„Ovaj hrast za mene lično mnogo znači, jer ja sam preko 60 godina ispod ovoga hrasta hodao, šetao, sjedio, odmarao. Uništeno je jedno drvo koje krasi ovaj grad, ali rušenje ovog drveta je početak rušenja drveća u Banjaluci zbog izgradnje izgrada“, rekao je Savić koji tvrdi da on ipak može da se održi u životu.

„Deblo je potpuno zdravo i ono može još sto godina da živi, samo da se odrežu gore grane i da se on vrati u prethodno stanje kao što sam predlagao prošle godine a za to je potrebno prije svega uklanjanje asfalta i betona oko njega kako bi on mogao da diše, navodnjavanje i đubrenje...Dokaz da on može da se vrati ej to što je on prošle godine bio ponovo olistao“, rekao je Savić.

Priča o ovom hrastu u fokusu pažnje je od prošle godine kada je sa ciljem da se ukaže na propadanje hrasta održan performans ispod istog, a u programu su učestvovali umjetnici, naučnici i drugi koji su svjesni važnosti hrasta.

U međuvremenu Stari hrast je postao i simbol borbe za očuvanje zelenila u Banjaluci i prostor ispod njega bio je mjesto okupljanja "šetača" koji ove godine protestvovuju protiv rušenja "Picinog parka" u Banjaluci.

Prema ocjeni stručnjaka hrast u ulici Svetozara Markovića stariji od 200 godina i najstariji ove vrste u Banjaluci, ali nije uvršten na listu zaštićenih spomenika prirode, jer je zatajila administracija i gradska uprava nikada nije ovaj hrast proglasila prirodnim spomenikom.

(G. A. - MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE