Šef Delegacije EU u BiH Peter Sorensen rekao je danas u Banjaluci da snažnu podršku članstvu BiH u EU ne prati politička volja.
Sorensen je rekao da je danas predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku predočio godišnji izvještaj Evropske komisije o napretku BiH, u kojem se navodi šta BiH treba da uradi u predstojećem periodu.
"Ako se izvještaj čita u regionalnom kontekstu, onda se može vidjeti da je u ovoj godini ostvareno dosta stvari", rekao je Sorensen novinarima u Banjaluci nakon sastanka sa Dodikom.
On je podsjetio da Hrvatska pristupa EU sljedeće godine, da su u toku pregovori sa Crnom Gorom, da je Srbija dobila status kandidata u martu, da četvrti put Evropska komisija predlaže da se otvore pregovori sa Makedonijom, kao i da se predlaže davanje statusa kandidata Albaniji, uz uslov da se završe ključni reformski koraci.
"Generalno na regionalnom nivou došlo je do napretka i sasvim je jasno da EU ispunjava obećanja onda kada zemlja ispuni obaveze", istakao je Sorensen.
On je podsjetio da su politički lideri iz BiH u junu potpisali "Mapu puta" u kojoj je tačno navedeno šta BiH treba da uradi na putu ka EU.
"Uočeno je, a to je juče naglasio i komesar za proširenje EU Štefan File, da snažnu podršku članstvu BiH u EU, nažalost, ne prati politička volja. U razgovorima koji mi predstoje narednih nekoliko sedmica vidjeću da li ima dovoljno političke volje koja će propratiti opredjeljenje javnosti", rekao je Sorensen.
On je naglasio da EU mora da vidi da li postoji saglasnost svih političkih stranaka da se krene dalje, te se nada da će predstojeći razgovori pokazati da će obaveze koje su preuzete na sastanku u Briselu biti ispunjene.
"U međuvremenu, mi smo ovdje sa svojim velikim timom i pomoći koju možemo da pružimo. Odgovorićemo na svaki zahtjev za pomoć", dodao je Sorensen.
Na pitanje da li EU snosi određenu odgovornost što BiH nije ostvarila nikakav napredak prema EU, Sorensen je rekao da je EU napisala izvještaj, te da je prema tome to odgovornost EU, ali da je djelovanje koje se u izvještaju opisuje odgovornost domaćih političara.
"U izvještaju se opisuje situacija u zemlji koja želi da se pridruži EU, a odgovornost za napredovanje tog procesa leži potpuno na domaćim političarima. To važi za BiH, ali i za bilo koju drugu zemlju", poručio je Sorensen.
Komentarišući pismo šest ambasadora u kojem se kritikuje Evropska komisija za davanje bezviznog režima zemljama zapadnog Balkana, te eventualnu mogućnost ukidanja bezviznog režima za ove države, Sorensen je rekao da nije u prilici da komentariše pismo ambasadora, ali da je, kada je riječ o bezviznom režimu ili obavezama iz "Mape puta", sasvim jasno da se očekuje da zemlja ispuni obaveze koje je preuzela.
(Srna)