Ambasador Velike Britanije u BiH Najdžel Kejsi pozdravio je dogovor SNSD-a i SDP-a BiH, posebno dio koji je fokusiran na ekonomiju.
"Drugi segmenti dogovora djeluju mi vrijedni dalje operacionalizacije - poput pojednostavljenja i ubrzanja registracije firme, ratifikacije međunarodnih ugovora, poboljšanja sistema javnih nabavki, koji je trenutno kompleksan i izvor stalnih žalbi firmi iz moje i drugih zemalja EU. To se, van svake sumnje, može poboljšati", rekao je Kejsi za "Dnevni avaz".
Prema njegovim riječima, EU i još neke članice Savjeta za provođenje mira (PIK) posebno će biti zainteresovani za prijedloge dopuna procedura izbora tužilaca i sudija kroz Visoki sudski i tužilački savjet BiH.
"Pitanje nezavisnosti pravosuđa izuzetno je bitno za evropske integracije bilo koje zemlje. Mislim da imamo i mjesto gdje se o tome može razgovarati - to je strukturalni dijalog o pravosuđu koji je već u toku", poručio je britanski amabasador.
Kejsi očekuje da će se Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svjetska banka zanimati za promjene u vezi sa Centralnom bankom BiH.
"Takođe, želim vidjeti napredak BiH na evropskom putu i to je prva stavka u dogovoru dvije stranke. Istorijski učinak za novi sastav Savjeta ministara BiH bio bi da se obezbijedi da BiH dobije status kandidata za ulazak u EU. To je velika prilika koja je pred novim sastavom Savjeta ministara i ja ih pozivam da je iskoriste", istakao je Kejsi.
Govoreći o izvještaju koji bi visoki predstavnik u BiH Valentin Incko trebalo da podnese u UN, Kejsi je kratko rekao da "Incko radi u punoj saradnji sa Upravnim odborom PIK-a".
"Očekujem da će nastaviti da se konsultuje sa nama i da dijeli brige koje ima. Izvještaj i izjave koje daje jasno kažu da se OHR u posljednje dvije godine namjerno uzdržavao da interveniše na domaćoj političkoj sceni. To je zajednički stav međunarodne zajednice koja hoće da domaći političari postižu dogovore i nalaze rješenja", naveo je Kejsi.
Britanski amabasador pozdravio je i ideju o nužnosti uređenja Federacije BiH, koja je "rogobatna, skupa i rastuće neefikasna".
"To se mora promijeniti. Ali to ne znači da bi promjenama u organizaciji Federacije došlo do daljih podjela unutar BiH. Ne zagovaramo dalje nacionalno dijeljenje, nove entitete ili slično. Ne mislimo da bi to bio napredak", pojasnio je Kejsi.
(Srna/MONDO)