Pojedini roditelji svoju djecu udaraju nogama, šakama i tupim predmetima, a često se dešavaju situacije da u naletu bijesa djeci prijete i pištoljem.
Ovo je u ponedjeljak izjavio Amir Bašić, koordinator Udruženja "Zemlja djece" iz Tuzle, koji je povodom 19. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad djecom, upozorio da je nasilje nad djecom generalno u porastu, prenose "Nezavisne novine".
"Najteža je situacija u porodicama gdje su roditelji zavisnici o alkoholu i drogama. Oni djecu tuku, maltretiraju na razne načine, a sve zbog novca. Djeca moraju ići tražiti ili prosjačiti pare, samo da ne dobiju batine", kazao je Bašić.
On je istakao da su imali situacije da dijete od pet godina ostane na ulici od osam do 12 časova naveče i da ne smije ići kući dok ne sakupi određenu sumu novca.
"Posebno je izraženo psihičko nasilje, kojem se vrlo malo posvećuje pažnja. Na primjer, zamislite kako je djetetu koje živi u teškim ekonomskim uslovima, pa dođe u školu i jedino ono nema užinu ili mora nositi poderane patike, a sva ostala djeca su normalno obučena. Može se pretpostaviti kako se osjeća to dijete i kako na njega gledaju vršnjaci", istakao je Bašić.
Udruženje "Zemlja djece" obilježilo je Međunarodni dan borbe protiv zlostavljanja djece, foto-izložbom koja ima cilj da prikaže primjere životnih situacija i okruženja djece u kojima se dječja prava poštuju, ali i da skrene pažnju na prizore koji su svakodnevnica, a gdje su dječja prava ugrožena.
Radmila Rangelov-Jusović, direktor Centra za obrazovne inicijative "Step by Step", govoreći o nasilju u obrazovnom sistemu BiH, istakla je da su po statistikama najveće žrtve nasilja upravo učenici osnovnih škola.
"Problem je što se bavimo poteškoćama tek kada one eskaliraju. U našoj kulturi su to očito problemi koji se zataškavaju i još imamo tu formu prihvatanja nasilja. Dok bukvalno ne dođe do fizičkog nasilja, ne djelujemo na vrijeme", kaže Rangelov-Jusovićeva.
Ona je istakla da se kao rezultat toga jedino povećava represija nad djecom i broj kazni.
Spomenka Krunić, direktor Gender centra RS, kazala je da od stupanja na snagu Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, raste broj prijavljenih slučajeva, što ne mora da znači da se broj nasilja povećava, već da su institucije postale svjesne obaveza, a žrtve zaštite koju imaju u zakonima i institucijama.
Najavljujući početak kampanje "Porodica bez nasilja" i "Bijela vrpca - muškarci u borbi protiv nasilja nad ženama i djevojčicama", Krunićeva je navela da je u proteklih pet godina u sigurnim kućama u RS bilo smješteno 688 žena i 851 dijete, da je od 2005. do 2012. godine na kratki broj za pomoć žrtvama nasilja u porodici bilo 24.298 poziva, od kojih su 98 odsto uputile žene.
Prema njenim riječima, u proteklih 12 godina izvršena su 123 ubistva, od toga su 68 ubijene žene žrtave nasilja u porodici.
Neke statistike pokazuju da je u periodu od 2007. do 2010. godine u BiH zabilježeno 5.087 slučajeva nasilja nad djecom.
(MONDO)