Vlada FBiH treba da donese odluku na koji način će obeštetiti vlasnike 258 oduzetih stanova JNA iz RS
Nakon što je Ustavni sud BiH utvrdio povredu prava na imovinu u više predmeta gdje su stanovi JNA u FBiH oduzeti vlasnicima ili nosiocima stanarskog prava, Vlada FBiH treba da donese odluku na koji način će obeštetiti vlasnike, kojih samo iz Republike Srpske ima 258.
Ustavni sud BiH utvrdio je u petak povredu prava na imovinu u više predmeta "stanova JNA", a prema principima utvrđenim u presudama Evropskog suda za ljudska prava u slučajevima "Đokić i Mago protiv BiH" i svojoj ranijoj odluci u kojoj se bavio pitanjem vojnih stanova.
FBiH, u skladu sa odlukom, nije obavezna da stanove vrati prijeratnim korisnicima, ali treba da utvrdi na koji način će procijeniti stanove koji su obuhvaćeni odlukom, kako bi raniji korisnici bili obeštećeni, piše "Glas Srpske".
Predsjednik Skupštine Udruženja vojnih penzionera RS Milorad Kutlešić rekao je "Glasu Srpske" da u Srpskoj ima 258 zahtjeva za vraćanje vojnih stanova u FBiH.
"Presuda Ustavnog suda se odnosi na dvije grupacije, jednu koja je otkupila ili počela otkup stana i drugu koja ima stanarsko pravo. Ostaje nejasno zašto su ove dvije kategorije razdvojene", kazao je Kutlešić.
On je dodao da je problem i to što je Ustavni sud naložio FBiH da procijeni kako treba da bude izvršeno obeštećenje.
"Sada postoji mogućnost da Vlada FBiH odredi cijenu koja je ispod tržišne, što za nas ne bi bilo dobro, a problem je i što vremenski nije ograničeno do kada to mora da se realizuje", istakao je Kutlešić i dodao da će FBiH vjerovatno opet odugovlačiti sa rješavanjem ovog pitanja.
Registrar Ustavnog suda BiH Zvonko Mijan pojasnio je da presuda suda znači da su prihvaćene apelacije aplikanata u pogledu vojnih stanova, odnosno da je Ustavni sud BiH utvrdio povredu prava na imovinu jer su aplikanti lišeni imovine, odnosno povratka u stanove i odgovarajuće naknade za lišavanje imovine.
"Ustavni sud BiH ranije je, kao i Evropski sud, zaključio da javna vlast nije u obavezi da vrati stanove, ali je u obavezi da kao alternativu uplati odgovarajuću pravičnu naknadu. Dat je zadatak Vladi FBiH da u novom zakonu utvrdi kolika će biti ta naknada", rekao je Mijan, prenijele su agencije.
"Glas Srpske" ranije je pisao da su srpski stanovi u FBiH dodjeljivani visokopozicioniranim vojnim licima, političkim funkcionerima i službenicima FBiH, što su u svojim izvještajima potvrdile i mnoge međunarodne organizacije.
Pored 258 vojnih stanova koji se iz Republike Srpske potražuju, u FBiH postoji i oko 20.000 srpskih stanova koji nisu vraćeni prijeratnim vlasnicima.
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu je 2010. godine donio presudu da FBiH bivšem oficiru JNA Branimiru Đokiću mora da isplati 65.000 evra na ime materijalne i nematerijalne štete zbog nemogućnosti da vrati svoj stan u Sarajevu koji je otkupio. Slučaj pred sudom u Strazburu dobila je i Ljeposava Mago, koja je trebalo da bude obeštećena sa 58.000 evra.
Kutlešić kaže da je 14 prijeratnih korisnika vojnih stanova iz RS tužilo BiH u Strazburu zbog nemogućnosti da vrate svoj stan ili dobiju odštetu.
(MONDO)