Pitanje u vezi sa viznim režimom za zemlje zapadnog Balkana neće biti na dnevnom redu evropskih institucija u ovoj godini.
Svi postupci i odluke u vezi sa vizama odgođeni su za 2013. godinu, saznaje Srna od kiparskog izvora, koji ističe da se "za sada, diskusija o viznom režimu održava isključivo i samo među zemljama članicama", dakle u Savjetu, i daleko je od konačnih odluka.
Pitanje u vezi sa viznim režimom za zapadni Balkan ponovo će biti na dnevnom redu zemalja članica tek poslije Nove godine, kada se očekuje da će zemlje članice riješiti problem koji uopšte nije povezan sa Balkanom.
"Tek kad se zemlje članice usaglase o nekim novim problemima u vezi sa vizama, a one se ne tiču samo zapadnog Balkana, kreće se na nove proceduralne korake, a to je Evropski parlament", rekao je diplomata, koji smatra da se u regionu suviše "dramatizovalo" pitanje viza.
Prema riječima ovog izvora, čak i nakon "zelenog svjetla" Evropskog parlamenta, tek treba da se pokrene procedura u kojoj će biti ustanovljena konkretna situacija sa svakom zemljom.
Niko od sagovornika ne želi da nagađa koliko bi mjeseci to moglo da traje, ali se iz razgovora stiče utisak da diplomate smatraju da BiH, kao i Srbija i Makedonija, imaju vremena da poboljšaju situaciju u vezi sa izlaskom lažnih azilanata.
Albanija je zemlja koja je primijenila stroge mjere i veoma smanjila broj lažnih azilanata sa svoje teritorije.
Za sada nema nikakvih vijesti o tome kako je Evropska komisija zadovoljna naporima u BiH.
Razlog za odgađanje ovog pitanja jeste i to što se u istoj direktivi koja opisuje ubrzanu proceduru za vraćanje viza zapadnom Balkanu, takođe, nalazi i dio koji se odnosi na problem viza za građane Češke.
Kanada je 2009. godine ponovo uvela vize za Čehe, i to zato jer su iz Češke u Kanadu stizali brojni Romi koji su tražili azil. Kanada je to učinila iako je Češka zemlja šengenskog ugovora sa kojim Kanada ima bezvizni režim.
Češka želi da, prema šengenskim pravilima, cijela šengenska zona odgovori recipročno, odnosno da sve šengenske zemlje uvedu vize Kanađanima, ali mnoge zemlje članice suprotstavljaju se tome.
Odbijen je raniji prijedlog NJemačke da pitanje viznog režima za zapadni Balkan bude razdvojeno od pitanja kanadskih viza, tako da je cijeli paket zastao i ne zna se kad će ponovo biti pomaka.
(Srna)