• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kradu oznake koje upozoravaju na mine

Pojedini građani BiH sve češće kradu oznake koje upozoravaju na mine. Vlasnici zemljišta nerijetko uklanjaju znakove kada hoće da prodaju zemlju.

Više od pola miliona građana Bosne i Hercegovine ugroženo je od mina, a deminiranje ide prilično sporo, tako da bi ta zemlja mogla biti očišćena tek 2024. godine, procjenjuju u Centru za uklanjanje mina (BH MAC).

Samo od početka ove godine, na području BiH dogodile su se tri minske nesreće u kojima su tri osobe smrtno stradale, a tri povređene,objavio je Dnevnik.hr.

Situaciju dodatno pogoršava i činjenica da građani sve češće kradu oznake koje upozoravaju na mine.

"Samo u 2013. godini mi smo ponovo postavili 200 znakova obilježavanja. Dio tih znakova je dotrajao usljed vremenskih neprilika, a većinu su uklonile nepoznate osobe", izjavio je šef Regionalnog ureda BH MAC-a u Bihaću Aladin Bajraktarević.

"Zbog prodaje zemljišta vlasnici s određene sumnjive ili rizične površine uklone znakove da bi je lakše prodali. Imali smo i slučaj u Ljusini, gdje su znakovima za minska polja obilježili skladište kako inspekcija ne bi mogla izvršiti kontrolu tog prostora", navodi Bajraktarević.

Prema njegovim riječima, posljednji primjer je područje Šestanovca u Velikoj Kladuši, gdje je policija prijavila ulazak u sumnjive površine.

"Kada smo tamo došli, svi znakovi su bili uklonjeni, a samo dva sata nakon što smo postavili nove, i oni su ponovo otuđeni", istakao je Bajraktarević.

Prošle godine broj obnovljenih znakova bio je manji u odnosu na 2012. kada je ponovno postavljeno 360. Međutim, Bajraktarević naglašava da to nije trend, već da je svake godine situacija različita, nekad je oznaka manje, a nekad više.

Znakovi su uglavnom od metala, a nalaze se većinom u ruralnim područjima gdje je slaba frekvencija stanovništva. Oni otuđuju i prodaju kao staro gvožđe ili koriste za druge potrebe. Međutim, ima i drugih motiva, navodi Dnevnik.hr.

(MONDO, Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE