Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da BiH ne daje dovoljno snažan odgovor na pojave radikalnog islama i dodao da će učiniti sve da budu osnažene bezbjednosne i obavještajne strukture u Republici Srpskoj.
Predsjednik Srpske je rekao za Tanjug da komunikacija zemalja u regionu u vezi s tim pitanjem mora biti pojačana, posebno poslije nedavnog napada na zaposlene u francuskom satiričnom listu "Šarli ebdo".
Navodeći da je BiH "rovit prostor" na kojem su obavještajne službe evidentirale 3.000 "spavača", potencijalnih ratnika radikalnog islama, Dodik ocjenjuje da zbog toga niko u BiH "ne može da zatvori oči i da kaže da problem ne postoji".
"Imali smo ranije napad na Ambasadu SAD, teroristički napad u Bugojnu, i moram da kažem da strepimo nad tim da se ovdje nešto nama eventualno ne desi, jer prema evidenciji o ljudima koji u BiH promovišu radikalni islam, pokazuje se da ih je ovdje sve više", rekao je Dodik.
On je naveo da su poznate čak i lokacije gdje se promoviše ekstremni islam, poput sela Gornja Maoča i dodao da reagovanje BiH na to nije adekvatno.
"BiH ne daje dovoljno snažne odgovore na takve pojave, bez obzira na to što je usvojen zakon o zabrani odlaska na ratište na druge prostore, jer ništa nije rečeno šta će biti s onima koji se vrate s tih ratišta, rekao je Dodik.
Navodeći da region ima problema s radikalnim islamom i da s Kosova i Metohije, iz Raške oblasti, Crne Gore i BiH, odlaze vojnici u oružane sukobe na Bliskom istoku, Dodik je ocijenio da je potrebno da se povežu oni koji se bore protiv tog ekstremizma i da ta povezanost bude ojačana.
Govoreći o ekonomiji, Dodik ističe da je najvažnije dodatno stabilizovati finansijski sistem Republike Srpske i da će njegovi prioriteti biti rigorozna primjena fiskalnih mjera koje će olakšati funkcionisanje privrede i učiniti konkurentnijim tržište rada, što će omogućiti dolazak novih investicija i otvaranje novih radnih mjesta.
"Sve što je potrebno da se učini da Republika Srpska bude stabilna, mi ćemo da učinimo. Ovdje je riječ o državi, o Republici Srpskoj i nećemo gledati ni na koga ko bi zbog eventualnih mjera gledao samo svoju poziciju i eventualno pokušao to da spriječi, rekao je Dodik, navodeći da je osnovni cilj mjera povećanje konkurentnosti tržišta rada.
On je dodao da će biti donesen novi zakon o radu i niz drugih mjera i da radnici neće ostati nezaštićeni, ali da želi da Srpska bude poželjno mjesto za investiranje i za rad.
Podsjećajući da je u toku izgradnja nekoliko velikih infrastrukturnih projekata na kojima će biti angažovano više hiljada ljudi, Dodik je rekao da će u Srpskoj ove godine biti intenzivirani radovi na izgradnji autoputa Doboj - Banjaluka koji treba da bude završen za dvije godine i na čemu će biti angažovano 1.500 do 2.000 ljudi.
"Radi se i na završetku termoelektrane Stanari, a treba da počne izgradnja i na još jednoj termoelektrani i hidrocentrali, na čemu će, direktno i indirektno biti angažovano novih nekoliko hiljada ljudi", rekao je Dodik.
Podsjećajući na smanjenje nezaposlenosti u 2014. godini, Dodik je istakao da je potrebno da se provede analiza koja će utvrditi stvaran broj nezaposlenih u Srpskoj i naglasio da je ključno raditi na nalaženju rješenja za zapošljavanje mladih.
"Statistike govore da u Srpskoj ima oko 150.000 nezaposlenih, ali to nije stvarna nezaposlenost. Riječ je o ljudima koji koriste određena prava, poput prava na besplatno osiguranje nezaposlenih lica. Oni se prijave, a rade u crnoj, odnosno sivoj zoni ili imaju privatan biznis", dodao je Dodik.