Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Federika Mogerini najavila je u Sarajevu da će u martu dati preporuku Savjetu ministara inostranih poslova EU da odobri BiH stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji.
Ona je naglasila da je usvajanje Izjave o evropskoj opredijeljenosti i neophodnim reformama BiH "istorijski datum" i "izuzetno važan dan" za BiH, što je zajednička ocjena i svih predstavnika domaćih vlasti sa kojima je danas razgovarala u Sarajevu.
"Dešavanja proteklih mjeseci u BiH predstavljaju pozitivan pomak i reagovanje na inicijativu EU iz decembra prošle godine. Ovo je istorijski trenutak i dostignuće, te polazište i ključna tačka za provođenje reformi koje će biti najteži dio zadatka", navela je Mogerinijeva.
Ona je poručila da BiH ne smije više priuštiti politički zastoj koji je previše dugo trajao.
"Na svim nivoima vlasti treba, bez odlaganja, napraviti plan i program provođenja socio-ekonomskih reformi u skladu sa Sporazumom o rastu i zapošljavanju", rekla je Mogerinijeva i dodala da BiH treba da se usmjeri i na pitanja tržišne ekonomije, pravne države i izgradnje povjerenja, jačanja administrativnih kapaciteta i efikasnosti institucija.
Ona je istakla da postoji politička volja u BiH i snažna volja iz Brisela da se krene naprijed u taj proces što bi dalo pozitivne konkretne korake za građane.
"Ključni element odnosa između BiH i Brisela nije odnose 'učitelja i đaka', niti mi dajemo ikakve domaće zadatke. Naime, reforme koje će se provoditi biće rezultat političke odluke usaglašavanja institucija u skladu sa potrebama građana BiH. Vrsta reformi, dinamika provođenja i njihova suština će zavisiti isključivo od interesa građana BiH", poručila je Mogerinijeva.
Ona je naglasila da se reforme ne provode u BiH zato što to traži Brisel, već zato što to traže građani od svojih političkih lidera.
"Ne želimo imati jedan takav odnos gdje će se zahtijevati i tražiti. Ne znam kako je to bilo u prošlosti, ali u ovom trenutku to nije slučaj. Iskustva zemalja koje prolaze kroz proces pristupanja i onih koje su već zemlje članice EU je da moraju proći kroz manje ili više teške reforme, a vrlo često smo slušali izgovore da se to radi zato što to Brisel od nekoga očekuje", dodala je Mogerinijeva.
Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku napominje da je to dovelo de nepopularonosti EU i predstavlja prebacivanje krivice.
"To važi i za zemlje članice i za one koje će to postati. Moramo razumjeti da se reforme dešavaju ne zato što to neko traži ili zahtijeva, već da bi se obezbjedila održivost i perspektiva za mlade ljude ove zemlje", rekla je Mogerinijeva.
Ona kaže da je u svom obraćanju u Parlamentarnoj skupštini BiH naglasila da razlog za reforme nisu zahtjevi Brisela, već statistički podatak da 60 odsto mladih ljudi u BiH nema posao.
"Parlament BiH usvojio je danas istorijsku odluku u vezi sa napretkom BiH na njenom evropskom putu", istakla je Mogerinijeva, obraćajući se na drugoj hitnoj sjednici Predstavničkog doma parlamenta BiH, kojoj je prisustvovalo i 12 delegata Doma naroda, kao i članovi Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, Bakir Izetbegović i Dragan Čović.
Prema njenim riječima, to je bio ključni preduslov za donošenje odluke o stupanju na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU u cijelosti.
Ona je konstatovala da je BiH zemlja nevjerovatnih različitosti, bogate tradicije, ali i dubokih podjela, koje ne smiju "biti razlog za izostanak djelovanja".
"BiH ima mnoštvo potencijala za budućnost, i sada se nalazi u poziciji da tu priliku iskoristi, tim prije, jer građani BiH žele ljepšu i budućnost i sadašnjost", navela je Mogerinijeva, koja je i potpredsjednik Evropske komisije.
Ona je napomenula da želi da vidi konkretan napredak u BiH, ističući da ova zemlja "više nema pravo na grešku", nego treba da se ugleda na susjede i da brže krene ka EU.
"Morate se međusobno usaglasiti oko evropskog puta BiH i pokrenuti niz reformi neophodnih za sticanje kandidatskog statusa BiH", poručila je Mogerinijeva parlamentarcima i gostima u sali parlamenta BiH.
Prema njenoj ocjeni, usvajanje izjave moglo bi da bude ključni istorijski trenutak, ne samo za BiH, nego i za cijelu Evropu.
Ona je istakla da će EU "zabilježiti ove značajne pomake", te dodala da ću ovu pozitivnu atmosferu prenijeti u Brisel.
Mogerinijeva je upozorila da BiH i njene institucije moraju još mnogo toga da urade do članstva BiH u EU.
"Izazovi su hitno djelovanje za provođenje ključnih socio-ekonomskih reformi i provođenje mjera iz dokumenta o razvoju i rastu zapošljavanja, smanjenje prevelike nezaposlenosti, uspostavljanje mjera funkcionalne tržne ekonomije, vladavine prava, pomirenja, jačanje institucija, jačanje socijalnog sektora...", precizirala je Mogerinijeva.
Ona je potvrdila da će EU će kroz svoje fondove podržati ove aktivnosti. "Cilj svima u BiH mora biti isti - a to je napredak na evropskom putu. Nakon usvajanje pomenute izjave, sada treba krenuti u njenu realizaciju, uz opštu saglasnost i koordinisanu aktivnost", rekla je Mogerinijeva.
Ona je podvukla da EU snažno stoji uz BiH na njenom evropskom putu, ističući da će "uspjeh BiH biti i uspjeh EU". "Računajte na EU i našu podršku", poručila je Mogerinijeva građanima BiH.
Na drugoj hitnoj sjednici Predstavničkog doma parlamenta BiH, kojoj je prisustvovalo i 12 delegata Doma naroda, kao i članovi Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, Bakir Izetbegović i Dragan Čović, odsutni su bili poslanici i delegati iz SNSD-a i DNS-a.