Republika Srpska obilježila 9. januar, Dan Republike i krsnu slavu svetog arhiđakona Stefana. Svečanosti osim rukovodstva Srpske prisustvovali srpski premijer Aleksandar Vučić i članovi Vlade Srbije koji su doputovali u Banjaluku.
Svečanost je počela jutros svetom arhijerejskom liturgijom u Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci koju je služio patrijarh srpski Irinej.
Obraćajući se vjernicima, patrijarh Irinej rekao je da je RS "utemeljena na istini i pravdi božijoj", da je ona "bogom blagoslovljena i osvećena, što joj garantuje opstanak".
"Mnogo škrguću na RS, ali uzalud, jer je ona utemeljena na istini i pravdi, na kostima i krvi svetih mučenika", kazao je patrijarh Irinej i pozvao srpske političke predstavnike na jedinstvo.
"Oni koji vas vode, vode vas dobrim putem i zato ih podržite", naglasio je Irinej.
U Banjaluci је održaна i svečana akademija "Zavjet slobode" kojoj су prisustvовали visoki zvaničnici RS, predstavnici Srpske u institucijama BiH, kao i premijer Srbije Aleksandar Vučić sa ministrima.
Akademija je počela intoniranjem himni Republike Srpske "Moja Republika" i Srbije "Bože pravde", te minutom ćutanja za sve poginule u otadžbinskom ratu.
Prije svečane akademije u Palati Republike održan je sastanak predsjednika Dodika sa delegacijom Vlade Srbije, koju je predvodio Vučić.
Nakon akademije upriličen је prijem u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske.
Pogledajte foto-galeriju!
Na današnji dan, 9. januara 1992. osnovana je Republika Srpska, pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.
Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj skupštini BiH, nakon što su preglasani u ključnim pitanjima koja su se ticala opstanka Jugoslavije i nakon što su pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali konstutitivni status.
Položaj i ovlaštenja Republike Srpske potvrđeni su u Dejtonu 1995. godine, kada je ona ustanovljena kao jedan od dva entiteta koji sačinjavaju BiH.
Srpska od svog formiranja ima zakonodavnu, sudsku i izvršnu vlast.
Prostire se na 24.857 metara kvadratnih, a prema podacima posljednjeg popisa iz 2013. godine, ima 1.326.991. stanovnika.
Za opstanak Republike Srpske tokom ratnih sukoba devedesetih godina 20. vijeka stradala je 21.000 boraca, prema zvaničnim podacima koje je iznio Istražno-dokumentacioni centar BiH.
Narodna skupština Republike Srpske nije prestajala sa radom ni u toku ratnih sukoba.
Osnovne privredene grane Srpske su energetika, metalurgija i prerada metala, elektro i hemijska industrija, industrija prerade drveta, industrija tekstila, kože i obuće, industrija građevinskog materijala, prehrambena industrija.
Srpska ima obilje prirodnog bogatstva – planine Zelengoru, Treskavicu, Jahorinu, Romaniju, Grmeč, Kozaru, Ozren... sa ogromnim šumskim i lovnim bogatstvom i turističkom perspektivom.
Republika Srpska ima vodotoke moćnih rijeka poput: Une, Sane, Vrbasa, Ukrine, Drine i Tare, koje spadaju u najbistrije na Balkanu.
Dan Republike Srpske ove godine obilježava se uprkos odluci Ustavnog suda Bosne i Hercegovine da je neustavan dio Zakona o praznicima RS koji propisuje da se taj praznik proslavlja 9. januara. Nakon ove odluke zvaničnici ovog entiteta odbacili su odluku Ustavnog suda, poručivši da će RS nastaviti da slavi svoj rođendan.